2009. október. 15. 11:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 15. 11:39 Gazdaság

Válságkasza: ötvenezerrel kevesebb bankár a londoni Cityben

Tavaly és az idén összesen közel 50 ezer állás veszett oda a londoni City pénzügyi központjában, és várhatóan csak a 2020-as évtized elejére éri el ismét a citybeli foglalkoztatottak száma a legutóbbi csúcspontot - áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző és előrejelző cég csütörtökön kiadott friss prognózisában.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR), amely rendszeres prognózisokat tesz közzé a citybeli foglalkoztatási kilátásokról, legújabb becslésében azzal számol, hogy a 2008-ban elvesztett 30 ezer „City típusú” nagybani befektetési banki munkakör után az idén további csaknem 19 ezer bankári és pénzügyi szolgáltatói állás szűnik meg a brit főváros bankközpontjában.

Ez 14 százalékos leépítést jelentene a 2007-es foglalkoztatási csúcshoz képest. Abban az évben átlagosan 354 ezren dolgoztak a City pénzügyi szektorában. A CEBR londoni elemzői szerint 2009 egészében 305 ezer lesz a citybeli bankári állások átlagos száma.

A cég jövőre már fordulatot vár: előrejelzésében 314 ezer főre duzzadó banki alkalmazotti gárdát jósol 2010-ben. A Cityben dolgozó bankárok átlagos száma 2011-ben 320 ezerre, 2012-ben 325 ezerre növekszik tovább, de még ez utóbbi is messze lesz a 2007-es eddigi csúcstól, és nem sokkal haladja meg a 2000. év citybeli foglakoztatási átlagát - áll a CEBR csütörtökön kiadott prognózisában.

A ház közölte: központi forgatókönyve alapján egészen 2021-ig kell várni arra, hogy a citybeli nagybani bankári és szolgáltatói állások száma visszatérjen a 2007-ben mért szintre.

A CEBR elemzői szerint a londoni bankközponton végigsöprő pénzügyi válság után keményebb szabályozói környezet kialakulása várható, amely korlátok közé szorítja a City bővülését.

A várható idei állásvesztésről szóló előrejelzést egyébként javította a cég; az előző, áprilisban kiadott prognózisban még 29 ezerrel csökkenő citybeli munkahelyszám szerepelt 2009-re.

A CEBR a felülvizsgálatot azzal indokolta, hogy a brit gazdaságban bekövetkezett fordulat váratlanul gyors volt, számos bank most már „egészséges profitokról” számol be, és a kamatfelárak is jelentősen csökkentek.

Emellett a Londoni Értéktőzsde fő árfolyammutatója, a FTSE-100-as is „markánsan javult” az elmúlt félévben, a harmadik negyedévben pedig történetének legjobb három havi teljesítményét nyújtotta.

zöldhasú
Hirdetés