2009. szeptember. 28. 09:43 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 28. 09:42 Gazdaság

Több mint 20 milliárdos a veszteség az acéliparban

A magyarországi vas- és acélgyártók 21,9 milliárd forint veszteséget könyveltek el 2009 első félévében, míg egy évvel korábban még 29,3 milliárd forintos nyereségre tudtak szert tenni – közölte hétfői számában a Világgazdaság.

A lap szerint a válság hatását jól mutatja, hogy az ágazat legnagyobb képviselője, az ISD Dunaferr Zrt. az idén a tavalyi 52 milliárd forint negyedét sem költi beruházásokra, a DAM 2004 Kft. pedig leállt. Miközben Ausztriában, Csehországban és Szlovákiában már élénkül a termelés, a magyarországi gyártók gátakba ütköznek.

A Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségével együtt kíván fellépni az acélipar működését akadályozó szabályozás és gyakorlat miatt. A szervezet egyebek mellett azt reméli, hogy a szakminisztériummal folyó tárgyalásai révén tagvállalatai mentesülnek a gázárképzés jellemzői miatt a két országos nagykereskedőnél keletkezett, ám kollektíven visszafizetendő 66 milliárd forintos hiány további törlesztése alól. Ezzel az eredetileg befizetendő összeg 40 százaléka maradhat náluk.

Az év első nyolc hónapjában a hazai nyersacéltermelés 47,5 százalékkal esett. Termékfajtától függően 40-70 százalékkal maradt el a belföldi felhasználás és a kivitel a 2008 első félévitől, miközben az import aránya nőtt. Áprilistól már kissé erősödött egy-egy termékféleség előállítása, de ez nem feltétlenül a piacélénkülés jele. Szakértők szerint feltehetően csak kiürültek a felhasználók raktárai.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.