2009. szeptember. 16. 17:05 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 16. 16:58 Gazdaság

Moodys: Kelet-Európában még „vannak kihívások"

A korábbi időszaknál már jóval kisebb ütemben romlik a nyugat-európai vállalati szektor adósminősége, Kelet-Európában azonban - főleg a pénzügyi szférában - még "vannak kihívások" - áll a Moody's Investors Service szerdán Londonban kiadott európai hitelfolyamat-elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő kimutatása szerint a cég listáján besorolással szereplő nyugat-európai cégadósok közöl augusztusban 22-nek a kockázati osztályzata romlott; a múlt havi leminősítések összesen 80,4 milliárd dollárnak megfelelő adósságot érintettek.

A Moody's kiemeli, hogy ez "drasztikus javulás", mivel az augusztussal zárult egy évben havonta átlagosan 50 nyugat-európai vállalati adósságkibocsátó minősítése került gyengébb kategóriába; az osztályzatrontásoktól érintett cégadósság havi átlagban 295,6 milliárd dollár volt.

A hitelminősítő az elemzésben hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a nyugat-európai pénzintézetek körében folytatódik a komoly mértékű hitelminőség-romlás, részben a portfolióikban még mindig jelenlévő nagy kockázatú befektetési eszközök miatt, részben pedig azért, mert változatlanul ki vannak téve Közép-Kelet-Európa gazdasági nehézségeinek és "igen törékeny pénzügyi rendszereinek".

A Moody's-elemzés szerint ez utóbbi térség "továbbra is szenved" a pénzintézeti leminősítések "hullámaitól". A cég által augusztusban végrehajtott 12 közép-kelet-európai leminősítés közül 11 érintett bankokat, Oroszországban, Csehországban és Ukrajnában.

A kelet-európai pénzintézeti osztályzatrontások - jóllehet számuk és az érintett adósságok összege csökken - egyenes következményei az anyacégek, a helyi kormányok és a jegybankok "terhelt" rendszerszintű segítségnyújtási képességének - áll a Moody's szerdai elemzésében.

Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's szintén szerdán kiadott globális elemzésében azt írta, hogy az általa besorolt kereskedelmi és szuverén adósok közül az idén eddig 66 vált "bukott angyallá" - vagyis veszítette el befektetésre ajánlott minősítését -, összesen 223,06 milliárd dollár adóssággal. Az összeg csaknem azonos a tavalyi év egészében "bukott angyallá" vált adósok 226,42 milliárd dolláros összadósságával.

A "bukott angyal" (fallen angel) a befektetőiből spekulatív kategóriába visszasorolt kereskedelmi és szuverén adósok megjelölése a hitelminősítői zsargonban. Ezek osztályzata a "BBB mínusz", vagyis a még éppen befektetőinek tekintett "BBB" adóskockázati sáv alsó széle alá, a "BB" sávba kerül át. A még befektetői osztályzatú, de ennek elvesztésével fenyegetett adósok besorolása "BBB mínusz", leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással, vagy negatív előjelű figyelőlistás státusszal.

A Standard & Poor's a szerdán kiadott havi összesítésben megemlítette, hogy a "bukott angyallá" válástól veszélyeztetett legnagyobb adós a cég listáján továbbra is Magyarország, 58,77 milliárd dollárnyi, besorolással ellátott adósságállománnyal.

Az S&P március végén az addigi "BBB"-ről "BBB mínusz"-ra rontotta Magyarország hosszú lejáratú szuverén kötelezettségeinek besorolását, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyva az új besoroláson is. Ha a magyar osztályzat innen tovább romlik, azzal Magyarország mint szuverén adós e cég listáján átkerülne a befektetésre ajánlott sáv alatti, spekulatív "BB" kategóriába.

Az EU-n belül jelenleg két országnak, Lettországnak és Romániának van spekulatív szuverén osztályzata. E két országot az S&P mellett a Fitch Ratings is a "BB" sávban tartja nyilván.
zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.