2009. szeptember. 09. 11:05 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 09. 17:01 Gazdaság

Kínai cég kebelezné be a BorsodChemet - jó ez nekünk?

Kína egyik legnagyobb vegyipari csoportja tárgyal a BorsodChemet birtokló brit Permira befektetési társasággal, hogy részesedést szerezzen a magyar vállalatban - írta szerdán a Financial Times. A Wanhua szerint a BorsodChemnek hasznos lenne az akvizíció, a BorsodChem nem így látja.

A londoni üzleti napilap "az ügyet ismerő személyektől" úgy értesült, hogy a Wanhua ipari csoport kíván befektetni a BorsodChembe. A Financial Times forrásai szerint a Wanhua – vele kapcsolatban álló hongkongi befektetési alapokon keresztül – megvette brit és amerikai befektetőktől a BorsodChem mezzanine-hiteleinek (alárendelt kölcsöntőke) jelentős részét. A lap egyik forrása azt mondta, hogy a kínai cég részesedést és végső soron ellenőrzést kíván szerezni a BorsodChemben.

Az "ügyet ismerők egyike" szerint a Wanhua úgy ítéli meg, hogy a BorsodChem számára hasznos lenne az "összekapcsolódás", mert a kínai cég új technológiát hozna, valamint tőkebefektetést, ami elősegítené állások megőrzését.

További részletek
A BorsodChemet érintő kínai felvásárlásról a HVG legfrissebb számában megjelenő  Vegyi támadás című cikkében olvashat.

A Wanhua, amelynek többségi tulajdonosa a kínai Santung (Shangdong) tartomány, műanyagtermékeket állít elő, és az MDI nevű – az építőiparban, a hűtőiparban, a bútorgyártásban és a járműiparban használatos – poliuretánféle legnagyobb ázsiai gyártója – írta a Financial Times.

Aggodalmak a BorsodChemnél

A kínai befektető megjelenése Wolfgang Büchele, a BC elnök-vezérigazgatója korábbi kijelentése szerint nagy aggodalommal töltötte el a cég menedzsmentjét, hiszen az elmúlt hetekben arról lehetett olvasni a sajtóban, hogy célegyenesben van egy 100 millió eurós hitel, amelyet az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) nyújtana a bajba jutott társaságnak. Ennek bejelentése az akkori hírek szerint a napokban lenne esedékes.

A BorsodChem a kínai vállalat lépését ellenséges szándékként értékelte, hiszen, ha kölcsönösek az érdekek, nincs szükség befektetési bank közreműködésére – fejtette ki álláspontját Wolfgang Büchele.

Szerinte a BorsodChem kiváló technológia birtokában van, és a cégnek mindig az volt a központi stratégiája, hogy Európa egyik vezető izocianát gyártójává váljon. Egy ázsiai szereplő belépésével azonban ez a technológia átkerülhet Ázsiába, ezáltal Magyarország amellett, hogy elveszíthet egy termelőegységet, elveszítheti a továbbfejlesztés lehetőségét is, már megkezdett projektek, fejlesztések állhatnak le. Mindez gyengítheti, megváltoztathatja a magyar vállalat európai pozícióját, piaci helyzetét – mutatott rá a BorsodChem elnök-vezérigazgatója.

Bár Wolfgang Büchele szerint ez a hír a munkavállalókat nem érinti, az információ azért mert egy új szereplő igen olcsón juthat hozzá a gazdasági válság okozta nehézségek miatt egy kiváló technológiához, amellyel később a saját piaci szerepét erősítheti.

zöldhasú
Hirdetés