2009. július. 29. 19:06 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 29. 19:07 Gazdaság

Az MFB csak a biztosra megy a BorsodChemnél

Csak akkor vesz részt a Magyar Fejlesztési Bank a BorsodChem finanszírozásában, ha az általa nyújtott hitel megtérülése az üzleti terv alapján a társaságnál képződő forrásokból kellően biztosított, azaz ha garantált a hitel visszafizetése - közölte a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium sajtóosztálya az MTI-vel szerdán.

A hitelnyújtásról a tárgyalások még folynak, éppen annak érdekében, hogy megalapozott döntés szülessen - válaszolta az NFGM sajtóosztálya az MTI kérdésére. Az MTI azért kereste meg a szaktárcát, mert a BorsodChem legutóbbi, a céginformációs szolgálatnál hozzáférhető 2007. évi beszámolója szerint a tulajdonos, a Permira befektetési társaság osztalék formájában összesen 78,532 milliárd forintot vett ki a cégből: 22,895  milliárd forintot az adózott nyereségből, 55,652 milliárdot pedig az eredménytartalékból. A számokból kiderül az is, hogy a 2007-ben felvett hitelek állománya jócskán meghaladja a BorsodChem saját vagyonát. A mostani hitelnyújtás közvetve állami segítséget jelentene a BorsodChemnek.

Az NFGM sajtóosztályának közlése szerint független piaci szakértők véleményét is figyelembe veszik a döntésnél. Az üzleti terv auditját a négy vezető tanácsadó világcég egyike végezte, de ezen túl készült még két - a  BC, illetve a finanszírozó bankok által külön-külön megbízott - külső szakértő cég által végzett piaci tanulmány is.

A hitelnyújtással kapcsolatos döntés meghozatalában nem csupán mértékadó tanácsadók szakvéleménye, hanem a finanszírozó bankok átgondolt, körültekintő hozzáállása is szerepet játszik - közölte az NFGM. A BorsodChem 2007. évi mérlegéből kiderül az is, hogy a 2006. évihez 6,56 milliárd forinthoz képest 2007 végén 124,37 milliárd forint volt az egyéb hosszúlejáratú hitele, miközben beruházási és fejlesztési hitelt nem könyvelt el. Az éven belüli kötelezettségek között pedig szerepel egy 83,69 milliárd forintos tétel a konszolidációba vont, azaz a társaságcsoporthoz tartozó vállalkozással szemben fennálló kötelezettségként.

A BorsodChem 2009 februárjában részesült utoljára állami segítségben, ekkor a társaság egy év türelmi időt kapott az NFGM-től egy korábbi fejlesztési támogatással kapcsolatban. A vegyipari cég még 2006-ban kapott 700 millió forint fejlesztési támogatást, amelyhez létszámmegtartási kötelezettséget kellett vállalnia. Így amennyiben elbocsátásra került volna sor, úgy a társaságnak kamatostól kellett volna visszafizetnie a támogatás  összegét - mondta Garamhegyi Ábel külgazdaságért felelős szakállamtitkár korábban az MTI-nek.

A BorsodChem - a 90-es években történt sikeres privatizáció és tőzsdei bevezetés után - 2006-ban került a Permira befektetési társasághoz a bécsi Vienna Capital Partners (VCP) cégcsoporttól, illetve nyilvános vételi ajánlat eredményeként. Még a tranzakció előtt, 2006 júliusában a világ legnagyobb hitelminősítője negatív kihatású figyelőlistára vette a BorsodChemet, mert feltételezése szerint a Permira esetleg a BorsodChem csoportra terhelt új hitelekből fedezi a vásárlást.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék