2009. szeptember. 02. 16:08 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 02. 15:54 Gazdaság

Most Lengyelország a londoni elemzők szeme fénye

A lengyel gazdaság "a fénylő pont" nem csupán Közép-Kelet-Európában, de egész Európában, és globálisan is azon néhány gazdaság közé tartozik, amelyeknek sikerült elkerülniük a recessziót, áll az egyik vezető londoni makroelemző csoport szerdán kiadott helyzetértékelésében, amely szerint Magyarországon "túl későn" kezdődött a pénzügypolitikai ösztönzés a jövő évi fellendüléshez.

A londoni Lombard Street Research gazdaságelemző ház szerint Lengyelország teljesítményét különösen figyelemreméltóvá teszi, hogy a lengyel hazai össztermék (GDP) a világgazdasági válság során eddig végig növekedett éves összevetésben. A háztartási fogyasztási kiadások is mindegyik negyedévben nőttek, "jelezve a lengyel fogyasztó erejét".

A legkiemelkedőbb tényező azonban az, hogy a lengyel gazdaság a GDP-értékre negatívan ható nettó exportteljesítmény mellett is negyedéves összevetésű növekedést produkált az idei második negyedben, áll a Lombard Street Research szerdai elemzésében.

A ház megjegyzi: sok más olyan gazdaság, amely növekedett a második negyedévben, erre csak a nettó export erőteljes pozitív hozzájárulásával volt képes.

Az elemzés szerint a második negyedévi előzetes gyorsbecslések alapján a térségből csak Magyarország van technikai értelemben véve recesszióban (a két negyedévnél tovább tartó negyedévenkénti visszaesés meghatározását alkalmazva a recesszió fogalmára).

Szlovákia, úgy tűnik, Lengyelországhoz hasonlóan szintén elkerüli a recessziót, mindössze egy negyedévnyi visszaeséssel, Csehország pedig a jelek szerint már kilábalt a recesszióból.

A Lombard Street Research szerdai kimutatása szerint Szlovákia szenvedte el a legrövidebb, de legmeredekebb teljesítménycsökkenést, az előző csúcstól a mélypontig mérve 10 százalékkal zuhanó GDP-értékkel; ez a zuhanás mindössze két negyedév alatt ment végbe.

Magyarországon, ahol a recesszió előbb kezdődött, mint a legtöbb térségi országban, öt negyedév alatt összesen 8 százalékos volt a kibocsátási veszteség a recesszió előtti csúcshoz mérve, Csehországban pedig három negyedév alatt 5 százalékos.

Az elemzés szerint a jelenlegi válság megmutatta Lengyelország szerkezeti erősségeit mind térségi, mind nemzetközi összevetésben. A belső kereslet fenntartotta a növekedést úgy is, hogy a nettó export negatív hatással volt a második negyedévi GDP alakulására, és az importérték 1,5 százalékkal nőtt az első három hónaphoz képest.

Az importigény növekedését a belső kereslet ereje mellett a raktárkészlet-leépítés ütemének csökkenése is magyarázza: a raktárkészlet-összetevő pozitív hatással volt a második negyedévi GDP-re Lengyelországban, áll a Lombard Street Research szerdai londoni elemzésében.

Más nagy londoni házak szerint azonban éppen ez a tényező egyenlíti majd ki a lengyel és a többi térségi gazdaság teljesítménye közötti különbséget.

A BNP Paribas bankcsoport legújabb felzárkózó piaci helyzetelemzése azt írta: térségi összehasonlításban egyelőre Lengyelország ipari szektora teljesít a legjobban, de az ipari kibocsátási folyamatok a közlejövőben közelíteni fognak egymáshoz. Ez azt jelenti, hogy Lengyelország "viszonylagos túlteljesítése elenyészik", miközben a magyar ipari termelés fellendülése a legmeredekebb lehet a térségen belül.

Ez utóbbi fő mozgatóerejét nem csupán a bázishatások adják majd; Magyarország esetében az is tényező lesz, hogy a magyar feldolgozóipari cégeknek sikerült csökkenteniük raktárkészleteiket.

Ezzel szemben a lengyel vállalatok jelentősen növelték készleteiket abban az időszakban, amikor a végfelhasználás éppen összeomlott, és ezeket a készleteket még értékesíteni kell, mielőtt fenntarthatóbb fellendülés kezdődhetne a lengyel ipari szektorban, állt a BNP Paribas minapi elemzésében.

A Lombard Street Research szerdai elemzése szerint azonban Magyarországon ugyan elindult a pénzügypolitikai enyhítés, ez azonban "túl kevés, és túl későn jött", és jövőre még nem ad ösztönzést a gazdaságnak.

Szlovákia kilátásairól a ház londoni elemzői azt jósolják, hogy a használt autók lecserélését célzó külföldi - elsősorban németországi - élénkítő programok az erősen autófüggő szlovák exportnak is jelentős lendületet adtak az idei második negyedben, az ilyen programok kifutása azonban a további negyedéves szlovák GDP-adatokban "kilengéseket" okozhat.

A cég kiemeli, hogy a német piacra irányuló export önagában a szlovák éves GDP-érték 20 százalékának felel meg.

zöldhasú
Hirdetés