2009. augusztus. 27. 10:44 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 27. 10:31 Gazdaság

Év végére 10 százalék feletti munkanélküliséget várnak az elemzők

Két hónapi csökkenés után újra nőtt a munkanélküliség május-júliusban, aminek az elemzők szerint elsősorban szezonális okai vannak, de év végére már két számjegyű rátát jósolnak a romló makrogazdasági környezet miatt.

Barta György, a CIB Bank Zrt. vezető elemzője szerint a nyár elején az építőiparban, idegenforgalomban és a mezőgazdaságban mindig nő a munkaerő iránti kereslet, amit mutat az is, hogy míg február-áprilisban 13 havi csúcsra, 9,9 százalékra szökött fel a munkanélküliségi ráta, addig április-júniusban 9,6 százalékra csökkent.

A szezonális hatás megszűnésével most újra emelkedik a mutató, május-júliusban elérte a 9,7 százalékot, amihez hozzájárul az is, hogy a munkaerőpiac egy kicsit mindig késve reagál a reálgazdasági folyamatokra.

Barta György elmondta, hogy várakozásaik szerint a következő hónapokban tovább romlik a helyzet, s decemberben már 10,1 százalék is lehet a ráta. Hozzátette, a romlás eddig is látszott, hiszen tavaly május-júliusban még csak 7,5 százalékos volt a magyarországi munkanélküliségi ráta.

Az elemző szerint a magyar adatok illeszkednek a nemzetközi trendhez, hiszen a munkanélküliség alakulása hasonló egész Európában, például a fő magyar felvevő piacon, Németországban, illetve a térségben Lengyelországban is.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője úgy véli, már szeptemberben 10 százalék körül lesz a ráta, majd 2010. január-februárban eléri a 11 százalékos csúcsot. Ezt követően jövőre kissé mérséklődik a munkanélküliség, s 2010 hátralévő hónapjaiban 10,7 százalék körül alakul.

Az elemző elmondta, a statisztikai hivatal által közölt adatok gyakorlatilag megegyeznek az általa várttal, s nincs meglepetés a folyamatokban. Suppan Gergely szintén úgy vélte, hogy a következő hónapokban részben a szezonális hatás megszűnésével, részben az iskolából kikerült új érettségizett és diplomás munkavállalók megjelenésével, részben pedig az újabb elbocsátások miatt folyamatosan nő a munkanélküliség, miközben a gyenge belső piac miatt nem nő a kereslet a dolgozók iránt.
zöldhasú
Hirdetés