2009. augusztus. 14. 11:25 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 14. 11:19 Gazdaság

Júniusban lassult az ipari termelés csökkenése

Lassult az ipari termelés csökkenése júniusban: a hatodik hónapban 18,8 százalékkal volt kisebb az előző év azonos időszakához képest, míg májusban 22,1 százalék volt a csökkenés, a júniusi részletes adat 0,2 százalékponttal rosszabb az előzetesen publikáltnál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a részletes adatok alapján.

A júniusi munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan indexszel. A termelés volumene az év első hat hónapjában 22,5 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában, ami megegyezik az előzetesen közölt adattal.

Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index júniusban 1,7 százalékkal emelkedett.

A KSH augusztus elején publikált előzetes adatai alapján júniusra éves szinten 18,6 százalékos termeléscsökkenést, májushoz viszonyítva pedig 1,9 százalékos emelkedést várt.

Az ipari termelés az idén májusban 22,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, míg a termelés volumene az év első öt hónapjában 23,3 százalékkal volt alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index májusban 2,6 százalékkal emelkedett.

A KSH közleménye szerint az idei év első hat hónapjában az exportkereslet drasztikus visszaesése következtében az ipari export 26 százalékkal, júniusban pedig 21,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A júniusi exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év hatodik hónapjában a feldolgozóipari export egynegyedét adó járműgyártás kivitele 34,4 százalékkal alacsonyabb volt az előző év júniusinál. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari export közel háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, és optikai termék gyártásának exportvolumene 15 százalékkal csökkent.

A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első hat hónapjában 15,1 százalékkal, júniusban pedig 11,5 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól, ami elsősorban az exportra termelő vállalkozások hazai beszállítói hálózatait érintő megrendelések és a lakossági kereslet visszaesésével függ össze. Az ipar január-júniusi belföldi értékesítése 11,8 százalékkal, míg a júniusi 12,4 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest.

Júniusában a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva jelentősen, 19,3 százalékkal, a csekély súlyú bányászaté pedig 8,6 százalékkal esett vissza. Az energiaipar, villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás kibocsátása 17,2 százalékkal volt alacsonyabb, mint 2008 júniusában, elsősorban a gazdasági válsággal összefüggően csökkenő energiaigény miatt.

A KSH közleményében rámutatott: az előző év azonos időszakához viszonyítva júniusban a feldolgozóipari alágak többségében visszaesést lehetett regisztrálni. A jelentősebb súlyú ágazatok közül a feldolgozóipari termelés közel egyötödét képviselő járműgyártás kibocsátása 34,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól az iparági kereslet erőteljes csökkenése miatt.

Az idén júniusban a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése jelentősen, 24,4 százalékkal visszaesett 2008 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 22,8 százalékkal, az új belföldi rendelések azonban ennél is nagyobb mértékben, 33,4 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány 18,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében 2009 első hat hónapjában 10,7 százalékos létszámcsökkenés mellett, 13,5 százalékkal alacsonyabb volt az előző év első félévinél.

A tavalyi év azonos időszakához képest 2009 első hat hónapjában az ipari termelés Magyarország minden régiójában mérséklődött. Az előző hónapokhoz hasonlóan a legnagyobb mértékű, 31,5 százalékos volumencsökkenés a Közép-Dunántúlon volt a KSH adatai szerint.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?