Bajnai: nem lesz választási költségvetés
Bár várhatóan a második félévben is komoly nyomás nehezedik majd a kormányra, „biztosíthatom önöket, hogy Magyarországon nem lesz választási költségvetés” – mondta Bajnai Gordon miniszterelnök az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) üzleti fórumán.
Bár várhatóan a második félévben is komoly nyomás nehezedik majd a kormányra, "biztosíthatom önöket, hogy Magyarországon nem lesz választási költségvetés" - fogalmazott a miniszterelnök.
A miniszterelnök elmondta: a szükséges lakossági megszorítások nagy részét már végrehajtotta a kormány. A második félév kiemelt feladatai a vállalatokra nehezedő bürokratikus teher enyhítése, ágazati stratégia kidolgozása a négy kulcságazat – járműipar, logisztika, informatika-elektronika, gyógyszeripar-biotechnológia – vonatkozásában, a munkahelymegőrző programok folytatása és a vállalatok finanszírozási nehézségeinek mérséklése.
A közel 80 napja megalakult kormány eddig elvégzett munkájából kiemelte a nyugdíjreformot, a szociális rendszer átalakítását és az adóátrendezést. Bajnai Gordon kifejtette: végrehajtottak egy, a rendszer paraméterein változtató nyugdíjreformot, amely a következő 35-40 évre fenntartható pályára állította a nyugdíjrendszert.
A szociális rendszer átalakításával egyrészt olyan anomáliákat kívántak kiszűrni, mint a segélyek és a minimálbér közeli szintje, amely nem ösztönzött a munkavállalásra, másrészt "kényszerű okokból átmenetileg be kellett fagyasztani bizonyos szociális intézkedéseket" - mondta a miniszterelnök.
Az adórendszer átalakítása kapcsán hangsúlyozta, a kormány már négy hét után elfogadtatta azokat az adóváltozásokat, amelyek 2009. július 1-től életbe léptek, hétfőn pedig az Országgyűlés elfogadta a 2010 évi adócsomagot is. Az adóátrendezés legfontosabb hozadékaként kiemelte, hogy 2010. január 1-től a bérköltség adóéke az eddigi 54 százalékról 45,7 százalékra csökken. Hozzátette: az eddigi szint Európában a második legnagyobb volt, míg az új mértékkel az európai középmezőnybe tartozik majd Magyarország.
Bajnai Gordon szerint az adócsomaggal óriásit javult az ország versenyképessége. Hozzátette, Magyarország már a csomag elfogadását megelőzően is - egységmunka-költség (Unit Labour Cost) alapján - a régió legtermelékenyebb országa volt.
A miniszterelnök hangsúlyozta, a kormány programját a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság is hitelesnek találta, a Merrill Lynch egy közelmúltban megjelent elemzése szerint pedig a ciklikusan kiigazított - a válság hatásait kiszűrő - költségvetési hiány tekintetében Magyarország világelső lehet.
Bajnai Gordon sikeresnek ítélte az építőipari élénkítő csomagot, idézve, hogy az áprilisi építőipari rendelésállomány 26 százalékkal magasabb volt a tavalyinál. Ugyancsak hatásosnak értékelte a csökkentett munkaidő programot, mellyel a kormány 56 ezer munkahely megőrzéséhez járult hozzá az első félévben.
A kormány szeptember elején nyújtja be a költségvetést, amelyet terveik szerint „a szokásos december vége helyett” már novemberben elfogadhatna az Országgyűlés.
Bajnai Gordon szerint nagyban növelné a Magyarország iránti befektetői bizalmat és a kiszámíthatóságot, ha már november közepén, de legkésőbb a hónap második felében elfogadná az Országgyűlés a 2010-es költségvetést. Mint mondta, a kormány nagyon fontosnak tartja a kiszámítható, prudens gazdaságpolitikát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.