MNB: a háztartások nettó hitelfelvétele 21,8 milliárd forint volt
A háztartások forintban denominált nettó hitelfelvétele májusban 21,8 milliárd forint volt a szezonálisan igazított, árfolyamszűrt adatok szerint – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).
Emellett a devizahiteleknél az átértékelődésből és egyéb változásból további 138,4 milliárd forint csökkenés adódott. A legnagyobb súlyt képviselő svájci frank alapú hitelállományok második hónapja tovább csökkentek.
A rögzített MNB deviza középárfolyamon számított adatok szerint a svájci frankban felvett hitelállományok januártól kezdődően csökkentek. A svájci frankban denominált lakáscélú hitelek állománycsökkenését teljes mértékben, a fogyasztási hitelekét csak mintegy felerészben ellensúlyozta az euróban felvett hitelek állományának a növekedése. A forinthitelek esetében a fogyasztási hiteleknél – a svájci frankban mért hitelcsökkenés ellensúlyozásán túlmenően - még csekély állománynövekedés is történt.
A forintbetétek szezonálisan nem igazított állománya az előző hónaphoz képest 45,6 milliárd forinttal csökkent. A devizabetétek állománya 29,1 milliárd forinttal növekedett az átértékelődés és egyéb változás miatti 30,3 milliárd forintos csökkenés valamint az 59,4 milliárd forintos nettó elhelyezés együttes hatására.
A nem pénzügyi vállalatok áprilisi szezonálisan igazított, árfolyamszűrt adatai szerint a forintban denominált hiteleknél már negyedik hónapja nettó felvétel volt tapasztalható, mértéke májusban 29,1 milliárd forint volt. Devizában 52,9 milliárd forint volt a nettó hiteltörlesztés. A nem pénzügyi vállalatok összességében nettó betételhelyezők voltak.
A szezonálisan nem igazított adatok szerint a forint hitelek állománya 62,4 milliárd forinttal növekedett, a devizahiteleké pedig 177,2 milliárd forinttal csökkent. A devizahitelek állománycsökkenését egyharmad részben a nettó törlesztés, kétharmad részben az átértékelődés és egyéb változás okozta.
A forintbetét-állományok 77,6 milliárd forinttal csökkentek, a devizabetét-állományoknál a nettó elhelyezés 191,3 milliárd forint volt, emellett átértékelődésből és egyéb változásokból 37,8 csökkenés adódott. A külföldi kötelezettségek a hitelintézetek mérlegfőösszegének 32,75 százalékát tették ki, a kötelezettségek aránya már második hónapja jelentős mértékben csökkent.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.