Vecernji list: A Mol lefejezte az INA-t
A horvát köztársasági elnök, Stjepan Mesic szerint az INA horvát olajtársaság vezetésében lezajló személyi változásokat korai kommentálni, amíg meg nem vizsgálják alaposan a horvát kormány és a Mol által kötött szerződést – tájékoztatta a Horvát Köztársaság Elnöki Hivatala az MTI-t.
Az INA vezetésében történt változásokkal kapcsolatos sajtónyilatkozatban az áll: „ha megnézzük a tulajdonosi szerkezetet, a Mol-nak 47 százalékos, az INA-nak 43-44 százalékos tulajdona van. Ez nem olyan nagy különbség, hogy aránytalanságokat jelentsen a vezetés összetételében. Meg kell nézetni a kormánnyal, hogy miben állapodtak meg". Az INA 43-44 százalékos része a horvát állami tulajdont jelenti az INA-ban.
A horvát Vecernji list napilap internetes kiadása kedden arról számolt be, hogy a magyar Mol mint az INA többségi tulajdonosa a nemrég átvett irányítási jogkörében "lefejezte" a horvát olajtársaság vezetését. A lap írása szerint mintegy 80 felsővezetőtől válik meg a cég, de az INA közölte, hogy a leépítés ennél sokkal kisebb mértékű, és mindenkinek biztosítanak munkát.
A lap felidézi, hogy a cég az elmúlt évben egymilliárd kuna (38 milliárd forint), idén az első negyedévben pedig további 200 millió kuna (7,6 milliárd forint) veszteséget halmozott fel.
Az újságnak név nélkül nyilatkozó egyik INA-vezető elismerte, hogy túl sokan vannak a cégnél, de szerinte a körülményekhez képest jók a társaság eredményei. Állítása szerint egy magyar alkalmazott törvénysértő módon, írásbeli indoklás nélkül vette át a munkáját. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy nincs oka panaszkodni a cégre.
A Mol június 10-én közölte, hogy átvette az INA működtetése feletti irányítást, miután a horvát olajipari cég Zágrábban megtartott évi rendes közgyűlése megválasztotta a társaság új felügyelőbizottságát. A részvényesi megállapodás horvát kormánnyal januárban aláírt módosítása alapján a Mol 5 főt delegál a kilenctagú bizottságba. Aznap megválasztották az új igazgatóságot és az ügyvezető igazgatókat is. A megállapodással lehetővé válik, hogy a Mol Csoport beszámolójában 2009. június 30-tól teljes körűen konszolidálják az INA-t, olvasható a magyar vállalat tájékoztatásában.
A Mol szerint az erősebb partnerség révén az INA jelentős javulást érhet el üzleti tevékenységében, növelheti hatékonyságát és profittermelő képességét.
A Mol tavaly októberben vált az INA legnagyobb részvényesévé, egy sikeres önkéntes nyilvános vételi ajánlat eredményeként. A társaság és a horvát kormány 2009. január 30-án aláírták a részvényesi megállapodás módosítását, valamint egy gázkeretszerződést az INA gázkereskedelmi és földalatti gáztárolási tevékenységeinek leválasztásáról és értékesítéséről, a horvát piac hosszú távú gázellátásáról, illetve a szénhidrogén-termelés bányajáradékáról.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.