Equilor: a paksi atomerőmű bővítése megmentheti a budapesti tőzsdét
Az Equilor Befektetési Zrt. szerint a paksi atomerőmű tervezett bővítéséből profitáló Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) tőzsdei bevezetésével ismét életet lehetne lehelni – az elmúlt időszakban szinte egyszereplőssé olvadt – Budapesti Értéktőzsdébe (BÉT).
Az Equilor elemzését ismertető csütörtöki közleményben hangsúlyozzák: az MVM nagyobb horderejű értékpiaci bevezetése – a jelenlegi kedvezőtlen gazdasági környezet és hangulat ellenére is – felkelthetné az olyan nagy nemzetközi vagyon- és alapkezelők figyelmét, amelyek defenzív stratégiát követve, nagy kapitalizációjú közszolgáltatók részvényeibe fektetik az általuk kezelt vagyont.
Az elemzés készítői abból az előrejelzésből indulnak ki, hogy a következő években a megújuló energiaforrások mellet az atomenergia válhat Magyarország energiastratégiájának súlyponti elemévé. Ebben a stratégiában pedig kiemelt szerep juthat az MVM-nek is.
Arra számítanak, hogy a villamosipari társaság hosszú távon is többségi állami tulajdonban marad, így egy esetleges kibocsátás során is csak az MVM kisebbségi részét ajánlják fel megvételre.
Az Equilor elemzői ugyanakkor megjegyzik, hogy a társaság tőzsdei bevezetésének politikai vonzatai is vannak, a kormány ugyanis a magyar tőkepiac fejlődése iránti elkötelezettségét demonstrálhatná az MVM tőzsdei megjelenésével.
Hozzáteszik: a 2010-es parlamenti választásokat követően akár az egész koncepció is megkérdőjeleződhet, mivel kérdéses, hogy az új kormány milyen állásponton lesz az MVM tőzsdére vezetéséről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.