Orbán minisztere Bukarestből ostorozza a magyar válságkezelést
Románia kedvezőbb helyzetből fut neki a gazdasági válság kezelésének, mint Magyarország – így nyilatkozott az Új Magyar Szó (ÚMSZ) című napilapban Boros Imre közgazdász, az Orbán-kormány volt minisztere.
A Bukarestben megjelenő romániai magyar napilap a volt miniszterrel közölt interjút keddi számában. Boros szerint Románia azért van előnyösebb helyzetben, mert két százalékkal kisebb kockázati felárral jut hozzá a világpiacon pénzekhez, mint Magyarország, írta az újság.
Boros rámutatott: Romániában nagyobb az esély arra, hogy az államkassza a gazdaság élénkülésén keresztül jusson többletbevételhez. Boros Imre szerint Romániának arra kell vigyáznia, hogy ne szabaduljon el a kamat és az infláció, mert így az állam finanszírozható marad.
Boros szerint Magyarország gyakorlatilag a Nemzetközi Valutaalap karjaiba vetette magát a hitelmegállapodás tavaly őszi aláírásával, holott lettek volna más uniós megoldások is a likviditási gondok megszüntetésére. „Ezzel Magyarország sajnos negatív példát mutatott a régió többi országának” – idézte az újság Boros Imrét.
Május elején Románia is készenléti hitelmegállapodást kötött az IMF-fel 12,9 milliárd euróra, ez része egy 19,9 milliárd eurós hitelprogramnak, amelyben az EU, a Világbank, az IFC, az EBRD és az EIB is részt vesz.
Boros Imre hozzáteszi: Magyarországon nagy baj az is, hogy multinacionális cégek profit-hazautalásai megnőttek, az adózás előtti belső kereskedelemmel és az úgynevezett „adóoptimalizálással” sok pénzt kivisznek az országból, olvasható az ÚMSZ-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.