2009. május. 14. 16:45 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 14. 16:36 Gazdaság

Bajnai: négy célt tűzött ki a kormány válságkezelő programja

A kormány válságkezelő programja négy célt tűzött ki, a válságkezelést, az egyensúlyteremtést, a gazdasági növekedés beindítását, a bizalom visszaszerzését - hangsúlyozta Bajnai Gordon miniszterelnök csütörtökön, a Gazdasági Egyeztető Fórum (GEF) soros ülésén.

A miniszterelnök jelezte: egy év minderre nem elég, de arra igen, hogy a válságkezelő intézkedésekkel a kedvezőtlen tendenciát visszafordítsák. Bajnai Gordon kifejtette, hogy az egyensúlyteremtést tekintve már korábban is jelentős konszolidáció volt, és a közelmúltban megtett intézkedések is ezt a célt szolgálták. Úgy vélte, hogy Magyarországon a lakosság 70 százaléka tartja szükségesnek a takarékosságot.

A növekedés beindításához akadálymentesítésre, az adók csökkentésére van szükség - hangsúlyozta a miniszterelnök, utalva arra, hogy jelenleg kevesen fizetnek sok adót, és sokan keveset. Ennek megváltoztatására példaként említette, olyan adójavaslatot készül előterjeszteni a kormány, amely 2010-től lehetővé teszi, hogy a munkavállalók 90 százaléka a személyi jövedelemadó alsó sávjába tartozzon.

A miniszterelnök úgy vélekedett, hogy szükséges a nagyobb vagyonok megadóztatása. A GEF-en a miniszterelnök kitért a növekedés beindításához szükséges foglalkoztatottság növelésének fontosságára. Ennek részét képezi, hogy a 2012 után 65 évre emelik fokozatosan a nyugdíjkorhatárt, illetve megváltoztatják a gyes és a gyed időtartamát.

A miniszterelnök megjegyezte, hogy bizalom nélkül nincs gazdasági fejlődés, növekedés. Az ülésen átvette a GEF elnöki tisztségét Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, aki a konszenzus, a közös célok keresésének fontosságát hangsúlyozta. Úgy vélekedett, hogy a korábbi évek sikereire építve el kell érni, a gazdaságba minél több forrás kerüljön.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?