2009. május. 12. 17:40 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 12. 17:33 Itthon

Bajnai szerint paranoiás a magyar politika

Bajnai Gordon miniszterelnök szerint paranoia övezi a magyar politikát, és ez hatalmi érdekekből fakad, ami viszont őt nem érdekli. A miniszterelnök az Index hírportálon kedden megjelent interjújában azt mondta: ezzel együtt erős pártokat szeretne maga mögé, mert programjával meg akarja menteni az országot.

Bajnai Gordon úgy látja: az MSZP fegyelmezetten, felelősséggel halad előre az általa meghirdetett program mellett kiállva. A pozíciójából adódó teljhatalomról úgy vélekedett: mindig vállalja a végső döntés felelősségét. A lelki magányosságot is, ami ezzel jár - tette hozzá. A kormányfő döntő többségében "bornírt hülyeségnek" nevezte a miniszterelnök-jelöltté válása körüli teóriákat.
   
Bajnai Gordon arra a felvetésre, miért vállalta a miniszterelnökséget, azt mondta: nem a politikán felül állónak gondolja magát, ez legfeljebb egy köztársasági elnöknél merülhet föl. Nincs semmi baj a politikával mint hivatással, de aki hivatásszerűen politikus, az azzal foglalkozik, hogyan lehet megszerezni, illetve megtartani a közhatalmat - hangoztatta, hozzátéve: neki nem voltak, és nincsenek ilyen törekvései.
   
Arról, hogy pártonkívüli miniszterelnökként a szerepéből adódóan furcsa helyzetekbe kerül - ott volt például május elsején az MSZP EP-kampányának megnyitóján - úgy vélekedett: olyan kéréseknek tud eleget tenni, amelyekkel egyetért, és amelyek segítik a programja végigvitelét.
   
A Simor András jegybankelnök - akivel három évig dolgozott együtt -, és a közte lévő viszonyról azt mondta: ez nem egy nagy ország; ha teóriákat próbálnak csinálni, akkor a magyar gazdaság fontos szereplőinek valószínűleg nyolcvan százalékát ismeri, vagy találkozott vele. 
   
Hozzátette: akár lehetne konfliktusa is a jegybank elnökével, hiszen ő egy független szervezet vezetője. De, mint mondta, volt munkatársi, jó emberi kapcsolat is van köztük, és ez segítheti, hogy az ország érdekében együtt tudjanak működni.
   
Kifejtette, hogy az elmúlt években tapasztalta már, hogy a gyanakvás mekkora gátja lehet a sikeres együttműködésnek, ami válsághelyzetben különösen élesen jön elő. "Még a versengő együttműködés is sokkal többet jelentene az országnak, mint a mára kialakult, régóta meggyökeresedett paranoiás játszmák. Párton kívüliként úgy látom, ez a gyanakvás örvényként húzza le az országot" - fogalmazott a miniszterelnök.
   
Arra a kérdésre, hogy ez a paranoia erodálta-e az emberi kapcsolatait, például Stumpf Istvánnal, akinek az intézetében tanított még a rendszerváltás idején, úgy válaszolt: ha rajta múlott, akkor nem engedte.
   
Mint mondta, nagyon sok emberrel, aki inkább a jobboldalhoz áll közel, a mai napig viszonylag kiegyensúlyozott és rendszeres kapcsolatot igyekszik tartani. "De azt is képes vagyok felfogni, hogy különböző szerepbe kényszerült emberek különböző módon kell, hogy nyilatkozzanak, mert nagyon sokszor a hollét határozza meg a tudatot" - vélekedett.  
 

Hirdetés
Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?