Nincs készpénz: lízingelni kéne, de ehhez hiányzik a bizalom
A válság hatására az információtechnológia (IT) finanszírozási piacán felerősödhet a készpénzes és rövid lejáratú banki hitelkonstrukciókkal szemben a lízingfinanszírozás iránti kereslet – derül ki a Magyar Lízingszövetség eszközbizottságának tagjai által készített reprezentatív kereskedői felmérésből.
A felmérésről szóló közlemény szerint a beruházók érdeklődése egyre inkább a külső finanszírozási források felé fordul. Az átalakulás egyrészt jelentős üzleti potenciált jelent az alternatív pénzügyi megoldásokat kínáló finanszírozó cégek számára, ugyanakkor újfajta kihívások elé állítja őket.
A megkérdezett cégek többsége alapvetőn bizalmatlan a lízingtársaságok finanszírozási lehetőségeivel szemben: 58 százalékuk általában elutasítja, és mindössze 35 százalékuk nyitott ezekre.
Az alkalmazotti létszám alapján leginkább a közepes cégek, illetve földrajzi megoszlás tekintetében a nyugat-dunántúli cégek a legnyitottabbak a lízingfinanszírozási megoldásokra, tevékenységi körük szerint pedig a szállítással, közlekedéssel és információs technológiával foglalkozó cégek.
Az IT piacon is egyértelműen érezhetőek a gazdasági válság hatásai a lelassult beruházásokon, a tőkehiányon és az általános vásárlói visszafogottságon keresztül. Emiatt az ügyfelek számára egy IT beruházás finanszírozási konstrukciójának a kiválasztásánál a legfontosabb szempontok az alacsony önerő, az alacsony kamat és a gyors döntés.
A cégek 90 százaléka az eladások növelését várja egy beruházástól, éppen ezért az ezt finanszírozó szolgáltatóval szemben, a kedvezőtlen likviditási helyzetre való tekintettel, sokkal inkább a gyors kifizetést, mint az alacsony árat várják el.
Noha a megkérdezettek harmada többé-kevésbé tisztában van az alternatív finanszírozási konstrukciókkal, mindössze 19 százalékuk veti fel magától a lízingfinanszírozás lehetőségét. Az ügyfelek többsége a finanszírozó cégtől értesül a pénzügyi megoldásokról – olvasható a közleményben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.