Több tényező erősíti a forintot, hatalmas CDS-piaci javulás
A "nagyon erős" legújabb helyi makromutatók és a globális kockázatvállalási készség komoly javulása együtt hajtja a kelet-európai valuták, köztük a forint jelentős árfolyamnyereségeit, mondták csütörtökön londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint a jövő hónaptól mód nyílhat kamatcsökkentésre Magyarországon. Csütörtökön rendkívüli mértékű javulással régóta nem látott mélypontra csökkent a magyar adósságtörlesztési kockázat biztosítási díja is a londoni CDS-piacon.
Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management befektetési társaság globális feltörekvő piaci stratégája és főközgazdásza csütörtökön Londonban az MTI-nek azt mondta: a térségi valuták erősödésének fő hajtóerejét jelenleg a Közép-Európában közzétett gazdasági jelzőszámok adják.
Sueppel "meglepően magasnak" nevezte a magyar és a cseh külkereskedelmi többleteket, és a magyar ipari termelési adatokat is "meglepően erőteljesnek" minősítette. Mindehhez járul a "nagyon erős" globális piaci hangulat, amit jelez, hogy jelenleg számos más, magasabb kockázatú befektetési termékkategória is drágul.E két tényező együtt "több mint elégséges magyarázat" az európai feltörekvő piacokon tapasztalt csütörtöki felfutásra, mondta a BlueCrest vezető londoni szakértője.
Arra a kérdésre, hogy ennek lehet-e érdemi hatása a közeljövőbeni magyar pénzügypolitikai döntésekre, Sueppel azt mondta: ha a forint erős marad, és ha a Magyar Nemzeti Bank (MNB) bízik abban, hogy a piac "nem fogja büntetni" a kamatcsökkentésért, akkor "nagyon lelkesen" vállalkozni fog az enyhítésre.
Az ennek valószínű időzítését firtató kérdésre az elemző úgy vélekedett: az MNB ebben a hónapban még várni fog, de - függően a forint teljesítményétől - a jövő havi kamatcsökkentés már elképzelhető.
Arra a kérdésre, hogy mennyire tekinthető tartósnak a jelenlegi árfolyamerősödés, Sueppel azt mondta: csütörtökön rövid távon ható adatközlésektől hajtott felfutás volt tapasztalható; amiben bízni lehet, az a konszolidáció a jelenlegi szintek körül.
A feltörekvő gazdaságokkal kapcsolatos kedvező piaci hangulatot tükrözte ugyanakkor az is, hogy meredek ívben több havi mélypontra süllyedt a kelet-európai - köztük a magyar - szuverén adósságokra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése a csütörtöki londoni kereskedésben, jelezve a térségi adósságtörlesztési kilátások befektetői megítélésének javulását.
A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél csütörtökön az MTI-nek elmondták: a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Magyarország esetében 3,174 százalék volt középárfolyamon az aznapi késői londoni kereskedésben, az előző esti 3,594 százalékos New York-i záró után.
A múlt hónap elején 5,40 százalék körüli, március elején még 6,30 százalékos magyar CDS-árazásokat mértek a londoni piacon; ez utóbbi az eddigi csúcspont. A Londonban csütörtökön kialakult magyar CDS-árjegyzés azt jelenti, hogy jelenleg minden 10 millió euró magyar adósság nem teljesítővé válás elleni biztosítása évente mintegy 317 ezer euróba kerül a londoni CDS-piacon, alig valamivel több mint a felébe a március első kereskedési napjain kért 630 ezer eurónak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.