Rab biznisz: tőke kéne a büntetés-végrehajtási cégeknek
A tizenkét büntetés-végrehajtási gazdasági társaság működésénél fontos lenne a piacteremtés belső megrendeléssel, valamint szükség lenne fejlesztési forrás- és tőkebevonásra – közölte Tóth László, a büntetés-végrehajtás országos parancsnokának gazdasági és informatikai helyettese szerdán Budapesten.
Tóth László a 17. Kriminálexpo második napján, a fogvatartottak foglakoztatása és a kapcsolódó gyakorlati problémák című konferencián tartott előadásában elmondta: nyolc ipari és négy mezőgazdasági jellegű társaság működik, ezekben az összes, tizenötezer fogvatartott közül több mint négyezret foglalkoztatnak.
Az ipari társaságok vagyona az ezredfordulótól csökkent a folyamatos piacvesztés következményeként, a mezőgazdaságiak bevételei azonban növekedtek – közölte Tóth László, aki a társaságok nehézségei között említette, hogy az elítéltek foglalkoztatása miatti sajátos költségek rontják a társaságok versenypozícióját, s az állam ugyan ezt ellentételezi, de csökkenő mértékben. Problémát jelent továbbá a hazai piac szűkülése, a foglalkoztatottak alulképzettsége és a jogszabályi környezet, ugyanis a társaságok hátrányos pozíciójuk következtében nem tudják elnyerni a közbeszerzéseket.
Ezzel kapcsolatban Tóth László hangsúlyozta, fontos lenne, hogy a hatályos jogszabályi rendszerben a jelenleginél kedvezőbb működési keretet teremtsenek. A jövőben a négy mezőgazdasági társaságból szeretnének egy konszernt alapítani, a tököli Duna Papír Kft. megmaradna önállóan, a váci, a budapesti és a márianosztrai társaságokból pedig egy egységes vállalatot képeznének. A maradék négy gazdasági társaságot, amelyek alapvetően arra képesek, hogy a belső megrendeléseket végrehajtsák, egységes közüzemben, négy telephellyel szeretnék továbbműködtetni. Ezek gondoskodhatnának a büntetés-végrehajtás és a rendőrség belső ruházati és cipőellátásáról.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.