Ecostat: javult a konjunktúra index, de nem eléggé
Továbbra is pesszimistán látják a gazdaság második félévi kilátásait a magyarországi vállalkozások, mert bár az Ecostat konjunktúra mutatói javultak március-áprilisban, szintjük továbbra is alacsony - áll a kutatóintézet közleményében.
Az Ecostat TOP-100 nagyvállalati konjunktúra-indexe 2009 áprilisában 60,8 százalék, az előző hónaphoz képest több mint hét százalékponttal emelkedett. A kis- és középvállalati konjunktúra-index 56,6 százalék, márciushoz képest kissé javult.
A választ adó nagyvállalatok közül a jelenlegi foglalkoztatási szint fenntartását 40 százalékuk tervezi, leépítést 39 százalékuk, kisebb létszámnövelést majd minden tízedik tart szükségesnek. A havi statisztika szerint a felvételek nem kompenzálják az elbocsátásokat, a munkanélküliségi ráta mérsékelt ütemben emelkedik. Áremeléssel, illetve csökkentéssel a vállalatok 10-15 százaléka számol.
A külső és belső fizetőképes kereslet szűkülése miatt a hazai nagyvállalatok 41 százalékának jövedelmezősége romlik a korábbi állapothoz képest, 47 százalékuk stabilitással, 12 százalékuk javulással számol. A válság elhúzódását jelzi, hogy az új rendelések több hónapja csökkennek, a vállalatok mintegy fele rendeléshiánnyal küzd, a másik fele stagnáló rendelésállománnyal termel. A vállalatok beruházási hajlandósága alacsony szinten stagnál, a 2-3 százalékpontos havi ingadozások a felvétel és számítások hibahatárán belül vannak. Az idei évben a beruházások visszaesése várható mindkét kiemelten vizsgált vállalati körben.
A kis- és középvállalatok legnagyobb problémáját az alacsony tőkeellátottság jelenti, az, hogy az elhúzódó válság kezeléséhez a vállalkozások nem rendelkeznek megfelelő tartalékokkal.
A szektor visszajelzése szerint az elmúlt negyedévben 8 százalékuk termelése növekedett, 29 százalékuké nem változott. Csökkenő teljesítményről 63 százalékuk adott számot. A következő negyedévre vonatkozó termelési előrejelzésükben növekedéssel 18 százalékuk, szinten maradással 35 százalékuk számol. Teljesítménye csökkenését a cégek 47 százaléka jelezte, kevesebben, mint az előző hónapokban.
A foglalkoztatott létszámot a cégek 9 százaléka fél éven belül kismértékben bővíthetőnek, 46 százalékuk elégségesnek minősítette. A következő hat hónapban kismértékű leépítést 38 százalékuk, jelentősebbet 7 százalékuk tervez.
Az Ecostat 2009. áprilisi ágazati szintű bizalmi felmérésének eredménye az üzleti várakozások enyhe javulására utal. A kiemelt ágazatok összevont konjunktúra-mutatójának értéke 32,2 százalék, magasabb a márciusinál és nagyjából megegyezik a januári eredménnyel.
A 2008-ban rekordszinten teljesítő mezőgazdaság ez évi teljesítménye elmarad a korábbitól - véli az Ecostat. A későn vetett őszi gabonafélékben az ország több pontján a téli fagyok okoztak károkat, a gyümölcsösökben a hirtelen, idő előtti virágzás miatt elmaradt a permetezés. Az ágazat teljesítménye szempontjából biztató lehet az uniós támogatások felhasználási feltételeinek könnyítése, valamint a halasztott exportfizetések előfinanszírozásának megoldása. Az ágazat áprilisi bizalmi mutatója 38,6 százalék, valamivel elmarad a márciusi értéktől, és nagyjából megegyezik a januári és februári mutatóval.
A globális válságnak leginkább kitett hazai ipar az utóbbi évtizedek egyik legrosszabb éve elé néz, a jelentős súlyú feldolgozóipar rövid távú konjunktúra-indexe áprilisban megegyezett a márciusival, 29,7 százalékot ért el. A kiemelt szektorok között az építőiparban tapasztalható a legerősebb borúlátás, a bizalmi mutató értéke itt a legalacsonyabb, 25,8 százalék.
A lakossági konjunktúra-index értéke 2009 áprilisában 64,4 százalék. A mutató a márciusi kisebb emelkedés után ezúttal mintegy 4,8 százalékponttal csökkent. A konjunktúraindex valamennyi részmutatója visszaesett, a csökkenés eltérő mértékű. A családok a korábbi pesszimista szintnél is borúlátóbban ítélik meg pénzügyi helyzetük jövőbeni alakulását, így ez a részindex romlott a legnagyobb mértékben.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.