New York Times-vendégkommentár: Sokat ne várjon az üzleti világ Donald Trumptól
Bár a tőzsdék kitörő örömmel fogadták a republikánus elnökjelölt győzelmét, az amerikai lap cikkének két szerzője, Roberto Foa, a Cambridge-i Egyetem tanársegédje, illetve Rachel Kleinfeld, a Carnegie Békekutató vezető munkatársa visszafogottságot ajánl, mivel a populisták gazdasági mérlege általában siralmas.
Az rendben van, hogy az üzleti világ az új washingtoni kormányzattól a szabályok jelentette megkötöttségek enyhítését és az adók csökkentését várja, de nem törődik a politikai instabilitás, illetve a kereskedelmi háborúskodás veszélyével. A két szakember vizsgálatai azt támasztják alá, hogy a demagógok szinte sohasem igazolják vissza a piac kezdeti eufóriáját.
Az ilyen vezetők következetesen lenyomják a tőzsdék teljesítményét, az árak viszont emelkednek. A végső mérleg pedig: a korábbinál alacsonyabb növekedés, magasabb államadósság, valamint infláció.
Az első ok egyszerűen az, hogy a populisták rövid távon gondolkodnak és ez meglátszik a gazdaságpolitikájukon is. Mert lehet, hogy a vámok az elején kedveznek az amerikai gyártóknak, hiszen kizárják a külföldi versenyt, ám az érintett kormányok hasonló intézkedéseket vezetnek be válaszul, így a levét a fogyasztók isszák meg az USA-ban.