Mol-ügylet: mit mondott egy hete az OMV-vezér?
„Az biztos, hogy az idén megtartjuk Mol-részvényeinket” – nyilatkozta a profil című bécsi hetilap március 23-i számában az OMV vezérigazgatója, egy héttel azelőtt, hogy a teljes 21,2 százalékos részvénycsomagot eladták az orosz Szurgut nevű, átláthatatlan tulajdonosi összetételű orosz energiavállalatnak.
„Még mennyi ideig akarja az OMV a Mol-részvényeket tartogatni” – kérdezte profil című hetilap munkatársa Wolfgang Ruttenstorfertől egy monstre méretű, hatoldalas interjúban. A vezérigazgató az idei évet biztosra mondta, kijelentve, hogy a magyar cég részvényeit az OMV ésszerű áron vette meg. Igaz, az aktuális tőzsdei ár ennél sokkal alacsonyabb, amit az osztrák cég már értékleírásként meg is jelenített mérlegében.
Tegyük hozzá, a piacinál kétszer nagyobb eladási ár, amit az oroszokkal szemben érvényesítettek, az idén legalább 500 millió euróval javítja az OMV mérlegét. Egyes vélekedések szerint ebből újabb vásárlás lesz, más értékelések szerint a tartósan alacsonynak ígérkező olajár kipótlására szolgál a bevétel.
„A Mol ma olyan olcsó, hogy ismét gondolni lehetne a részvénykészlet növelésére” – vetette fel a profil Ruttenstorfernek, aki szerint a Mol megszerzése lekerült a napirendről. Az interjú egy későbbi szakaszában az osztrák energiavezér kifejtette: „Az EU maradéktalanul támogatja a Nabucco projektet [az Oroszországot kikerülő gázvezetéképítési tervet], azt gondolom, sohasem voltak olyan jók a Nabucco létrejöttének esélyei, mint ma.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.