Négynapos munkahetet vezethetnek be a közszférában
A közszférában bevezetendő négynapos munkahét is szerepel a kabinet takarékossági javaslatai között – értesült a Világgazdaság.
A gazdasági napilap pénteki számában megjelent cikk szerint az egyelőre nem világos, hogy ezt a költségvetési szférában dolgozó – a legfrissebb adatok szerint – mintegy 707 ezer főt hogyan érintené, hiszen többek között a tanárok vagy a rendőrök esetében abszurditás lenne a heti négy munkanap felvetése.
Fehér József, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének főtitkára a lapnak azt nyilatkozta, hogy ha a napi ledolgozott órák számát nézzük, akkor több területen már most sem heti öt nap a munkaidő, hanem hat-hét, olyan sok a munkájuk a közszolgáknak.
A főtitkár szerint ezért a jelenlegi létszámmal képtelenség ellátni heti négy nap alatt a rengeteg feladatot, megbénulnának például az okmányirodák, a földhivatalok, a fogyasztóvédelmi irodák. Ezért ha elrendelnék a négynapos munkahetet, akkor újabb embereket kellene felvenni, hiszen válság idején még több a teendő.
A cikk szerint a költségvetési szervek havonta 70-90 milliárd forintot fordítanak személyi kiadásokra és az ezekhez kapcsolódó járulékokra, éves szinten tehát a megtakarítás – 20 százalékos bércsökkenéssel számolva és figyelembe véve, hogy a munkabér nem vezethető be a szféra egészében – maximum 100-120 milliárdot tenne ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.