2009. március. 23. 13:19 Utolsó frissítés: 2009. március. 23. 13:19 Gazdaság

BÉT: Gyurcsány lemondási ajánlata nem vetette vissza a tőzsdét

A hétvégén kialakult politikai válságot hétfőn emelkedő árfolyamok követték a Budapesti Értéktőzsdén, ami elsősorban az OTP piacát jellemző shortzárásoknak köszönhető.

Mínuszból indult, de gyorsan a pozitív tartományba lendült a BUX a mutató 1,3 százalékos nyereséggel 10 855 ponton állt fél egykor. A vezető részvények közül az OTP 4,6 százalékkal 1945 forintra, a Magyar Telekom 0,4 százalékkal 519 forintra, a Richter 1,2 százalékkal 26 700 forintra drágult, miközben a Mol 0,1 százalékkal 9390 forintra gyengült.

A mai nap eddig jobban alakul, mint amit reggel nyitás előtt várni lehetett. Ha megkérdeztünk volna reggel tíz embert, akkor nyolcan egészen biztosan azt mondták volna, hogy a délelőtt java része bizonytalanságban telik majd - kezdte napi kommentárját Nyári Zsolt, a KBC Securities vezető részvényüzletkötője. Bizonytalanságnak és negatív hangulatnak azonban nyoma sincs, hiába a politikai válság, a BUX emelkedik. Ez ugyanakkor elsősorban nem azért van, mert a fundamentumokban bármi pozitív változás állt volna be, az irányadó indexet a tovább robogó OTP húzza. A bankpapírban épp zárják a shortokat a befektetők, ami akár extrém emelkedéshez is vezethet.

A többi részvényt – s egyébként a forintárfolyamot is – érdektelenség jellemzi, csak az OTP-ben van érdemi mozgás. A shortzárást egyébiránt két tényező erősíti. Egyrészt egy ilyen bizonytalan, negatív politikai válsághangulatban az esésre játszó befektetők gyakran zárják pozícióikat, másrészt az Egyesült Államokban formálódó újabb bankmentő csomag miatt jelenleg nem a legokosabb dolog bankrészvényt shortolni. Az sem mellékes a hangulat szempontjából ugyanakkor, hogy Ázsia hajnalban 4 százalékot emelkedett, minden adott egy optimista délutánhoz – tette hozzá a szakember.

Ecoline

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.