2009. február. 28. 14:54 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 28. 15:00 Gazdaság

Élesen bírálta a bankokat Brown

A "morális értékeket szem elől tévesztő" eddigi banki működési gyakorlatnak globális ellenőrzési rendszerrel kell véget vetni - mondta rendkívül éles hangvételű szombati beszédében a brit miniszterelnök.

Gordon Brown a kormányzó Munkáspárt tisztségviselőinek bristoli konferenciáján a világtörténelem eddigi legnagyobb bankrendszerbeli összeomlásának nevezte a globális pénzügyi szektorban végbement fejleményeket. 
   
Ebben a helyzetben most nem kevesebb a feladat, mint a pénzügyi rendszer tönkrement elemeinek újjáépítése, utána pedig olyan gazdasági környezet kialakítása, amelyben a bankok "nem saját magukat, hanem a lakosságot szolgálják" - fogalmazott a kormányfő.
   
Brown szerint az alapvető társadalmi értékeknek a gazdaság egészében, így a bankrendszerben is érvényesülniük kell, s ez alól egyetlen bank sem kereshet kibúvót. Angol-francia szójátékot használva a miniszterelnök azt mondta: néhányan úgy gondolták, hogy a "fair" magatartást fel kell áldozni a "laissez-faire" érdekében, vagyis a tisztességes banki eljárást háttérbe szoríthatja a szabadjára engedett üzlet.
   
A szabályok nélküli világ azonban értékek nélküli világ, ezért eljött az ideje annak, hogy minden ország új szabályokat dolgozzon ki a bankok számára. A pénzintézetek által űzött üzleti gyakorlat most feltárt bizonyos elemei nemhogy elfogadhatatlanok, de egyenesen védhetetlenek, és ezeket az elemeket haladéktalanul fel kell számolni - fogalmazott a brit miniszterelnök. Hozzátette: a kormány vizsgálja annak jogi lehetőségét, hogy megvonja a csődbe vitt bankok azon egykori vezetőinek nyugdíját, akik "túl sokat kaptak".
   
Ez egyenes utalás Sir Fred Goodwinre, a Royal Bank of Scotland volt vezérigazgatójára, akinek nyugdíjügye belpolitikai botránnyá fajult. Az RBS, amely a teljes összeomlását megelőzni hivatott költségvetési tőkepótlások révén 68 százalékos állami tulajdonban van, a héten az egyetemes brit gazdaságtörténet legnagyobb vállalati veszteségét jelentette be, közölve: tavalyi pénzügyi évét 24,1 milliárd font mínusszal zárta.
   
Az alig 50 éves Sir Fred azonban, aki már tavaly távozott a bank éléről, olyan nyugdíj-megállapodást kötött, amelynek alapján élete végéig évi 693 ezer font (több mint 200 millió forint) nyugellátásban részesül.
   
Az ügy hatalmas felháborodást kavart a súlyos recessziótól szenvedő Nagy-Britanniában, és Gordon Brown többször is személyesen felszólította a volt bankvezetőt arra, hogy mondjon le nyugdíjáról. Sir Fred azonban közölte, hogy erre nem hajlandó.
   
Szombati beszédében Brown kijelentette: a pénzügyi rendszer megtisztítása azt jelenti, hogy a piacok "ügyelnek az emberek pénzére, és nem spekulálnak azzal". Emellett fel kell számolni azt a rövid távú banki prémiumkultúrát, amelynek semmi köze a hosszú távú sikerhez - tette hozzá a kormányfő.
   
Brown szerint létezik egy globális pénzügyi "árnyékrendszer", amelynek ellenőrzésére globális szabályozás kell. A cél az, hogy ne legyen búvóhelye "a különleges befektetési szerveződéseknek", a fedezeti alapoknak, és ne legyenek adóparadicsomok - mondta a brit politikus.
   
A miniszterelnök hozzátette: a jelenlegi pénzügyi válság 100 millió embert döntött szegénységbe világszerte. Brown - részletek nélkül - külön anyagi hozzájárulásra szólította fel a világot a fejlődő országok megsegítésére, hogy azok elkerülhessék az éhínséget és járványok kitörését.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.