2009. február. 23. 18:31 Utolsó frissítés: 2009. február. 23. 18:38 Gazdaság

Obamát protekcionizmussal vádolják Kínából

Barack Obama amerikai elnök 787 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagjának amerikai gyártmányú termékek vásárlását előnyben részesítő "Vásárolj amerikait!" elve sérti a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályait - figyelmeztetett a Kínai Vas és Acél Szövetség helyettes vezetője hétfőn.

Az amerikai elnök február közepén bejelentett gazdaságösztönző programja értelmében a támogatott köz- és infrastrukturális munkákat csakis amerikai termékek, nyersanyagok felhasználásával végeznék.
    
Lo Ping-seng (Luo Bingsheng) szerint az ilyen kikötések ellentétesek a WTO szabályival. "Ez az intézkedés az acélipari termékek elleni diszkrimináció" - hangsúlyozta a tisztségviselő, hozzátéve, hogy a Vásárolj amerikait politika nem csak Kínára, hanem más országok, mint például Japán, Dél-Korea vagy Európa gazdaságára nézve is hátrányos.
    
Jao Csien (Yao Jian), a kínai Kereskedelmi Minisztérium szóvivője korábban kijelentette, hogy országa a protekcionizmus bármilyen megnyilvánulását ellenzi.
    
"Álláspontunk szerint a protekcionista intézkedések az amúgy is súlyos pénzügyi krízis elmélyüléséhez vezethetnek" - érvelt a szóvivő arra utalva, hogy néhány országban már bevezetésre kerültek olyan intézkedések, amelyek akadályozzák a kereskedelmet és ezzel lassítják a globális válságból való kilábalást.
    
Az amerikai acéltermelés éves szinten mintegy 20-30 millió tonnával marad el a kereslettől - mondta Lo Ping-seng. A legfrissebb amerikai statisztikai adatok szerint az Egyesült Államokba Kínából tavaly decemberben mintegy 677 millió dollár értékben 432 494 tonna acél érkezett.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.