Gyengült a forint
Szűk sávban, csütörtöki záró szintjénél gyengébb pozícióban alakult a forint árfolyama a budapesti bankközi devizapiacon.
Délután negyed ötkor 304,25/50 forint volt az euró árfolyama a csütörtöki 301,30/50 forint után. Az euró/forint árfolyam az éjszakai, hajnali 301 forint körüli szintről reggel egy csapásra 307 forintig ugrott. Majd egy viszonylag szűk, alig több mint egy százalékos sávban alakult az árfolyam, 304 és 307 forint között ingadozott - a változatlanul alacsony forgalom miatt nagy ugrásokkal.
A piaci szereplők éppen a szűk sávra hivatkozva nyugodtnak minősítették a pénteki kereskedést. Azt hangsúlyozták, hogy a forgalom ezen a héten még a korábban alacsonynak mondottnál is halványabb volt, az érdeklődés immár minimális.
A piacon közép távon a térségbeli devizák árfolyamának stabilizálódására számítanak erős ingadozásokkal. A Goldman Sachs devizapiaci elemzői szerint a térségbeli devizák már "alulértékeltek", további gyengülésre csak átmenetileg kerülhet sor. Erősödésnek ugyanakkor azt neveznék, ha az árfolyam stabilan visszatérne egy 290 forint/euró alatti szintre.
A forint a dollárral szemben is gyengült; az amerikai deviza árfolyama 241,00/30 forint a csütörtöki 236,70/90 forinttal szemben.
A svájci frank nemzetközi jegyzése péntek délután 204,50 forint volt, szemben a csütörtöki 201,64 forintos zárással. Az MNB hivatalos devizaárfolyam-jegyzése 203,75 forint, míg csütörtökre 201,52 forint volt.
Száz japán jent a nemzetközi devizapiacon 256,15 forinton jegyeztek délután négy órakor, szemben az csütörtöki 250,84 forintos zárással. Az MNB hivatalos jegyzése péntekre (100 jen) 257,59 forint, csütörtökre 253,38 forint.
A bankközi forintpiacon az egynapos finanszírozási (o/n) kamat változatlanul a jegybanki alapkamat alatt, 9,00/20 százalék körül alakul, a távolabbi lejáratok iránt továbbra sincs érdeklődés.
Az állampapírok másodpiacán a tegnapi korrekció után - a forint gyengülésével párhuzamosan - újra emelkedtek a hozamok - átlagosan mintegy 30 bázisponttal. A kereskedők megfogalmazása szerint továbbra "sincs ereje a piacnak", alacsony a vételi érdeklődés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.