Recesszióban az egész EU, az euróövezeti GDP 1,5 százalékkal esett
Az euróövezeti országok hazai összterméke átlagosan 1,5 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévben az előző negyedhez képest, közölték az EU statisztikai hivatalában pénteken első becslésként. Ez volt a legnagyobb visszaesés egy negyedéven belül e statisztika 1995-ös kezdése óta. Az elemzők 1,3 százalékos visszaesésre számítottak.
Luxusautók egy európai szerelőszalagon. Csökkent az uniós teljesítmény © Porsche |
Az adatok megerősítik az általános várakozást, hogy az Európai Központi Bank jövő hónap elején folytatja a kamatcsökkentést, amint azt a bank vezetői korábban burkolt formában már meg is ígérték.
Éves összehasonlításban az euróövezeti GDP alakulása a negyedik negyedévben 1,2 százalékos visszaesésre váltott a harmadik negyedévi, 0,6 százalékos többletről. Az elemzők is 1,2 százalékos éves visszaesést valószínűsítettek.
Magyarország sem kivétel |
A bruttó hazai termék (GDP) 2008. IV. negyedévében – a naptári hatás kiszűrésével – 2,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Az egész évben – ugyancsak a naptári hatás kiszűrésével – 0,3 százalékkal emelkedett éves bázison – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az Ecostattal közös gyorsbecslése alapján. További részletek |
Az egész EU-ban a tavalyi utolsó negyedévben 1,5 százalékkal csökkent a GDP-átlag az előző negyedhez képest. Ezzel az egész EU is recesszióba került, miután a harmadik negyedévben is csökkent már a hazai össztermék átlaga, 0,2 százalékkal, a második negyedévi stagnálás után. Éves összehasonlításban a tavalyi utolsó negyedben 1,1 százalékos visszaesés követte a harmadik negyedévi, 0,7 százalékos többletet. Az egész EU átlagos gazdasági növekedése ezzel tavaly 0,9 százalékra mérséklődött a 2007-es, 2,9 százalékos ütemről. Az Európai Bizottság januárban még 1,0 százalékos többletet valószínűsített tavalyról az egész EU-nak. Idénre 1,8 százalékos visszaesést, jövőre átlagosan 0,5 százalékos növekedést jósolt a 27 tagországnak.
Az EU statisztikai hivatala eddig 15 EU-tagország eredményei ismeri, közülük csak háromban nőtt a GDP a tavalyi utolsó negyedben az előző negyedhez képest: Görögországban 0,3 százalékkal, Cipruson 0,6 százalékkal és Szlovákiában, 2,1 százalékkal. A legnagyobb visszaesés Litvániában volt, 2,4 százalékos. A német GDP 2,1 százalékkal, a francia 1,2 százalékkal, az olasz 1,8 százalékkal, a spanyol 1,0 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévben az előző negyedhez viszonyítva.
Éves összehasonlításban öt EU-tagországban nőtt a hazai össztermék a tavalyi utolsó negyedévben: Csehországban 1,0 százalékkal, Görögországban 2,6 százalékkal, Cipruson 3,0 százalékkal, Ausztriában 0,5 százalékkal, Szlovákiában 2,7 százalékkal. A legnagyobb visszaesés Lettországban volt éves összehasonlításban: 10,5 százalékos. A német GDP 1,6 százalékkal, a francia 1,0 százalékkal, az olasz 2,6 százalékkal, a spanyol 0,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az EU statisztikai hivatala szerint az Egyesült Államok gazdaságában a negyedik negyedévben 1,0 százalékos visszaesés követte a harmadik negyedévi, 0,1 százalékos csökkenést negyedévről negyedévre, illetve éves összehasonlításban 0,2 százalékos visszaesés következett az előző negyedévi, 0,7 százalékos növekedésre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.