Gerendai: elkeserítő, hogy sokan az államtól várják a megoldást
A magyar gazdaság helyzetét alapvetően elkeserítőnek, lehangolónak tartja Gerendai Károly, a Sziget Kulturális Menedzsment Iroda Kft. ügyvezető igazgatója, aki a napokban vette át az Ernst and Young nemzetközi cég díját, "Az év üzletembere 2008" elismerést, ugyanakkor úgy véli, nem szabad feladni, hátratett kézzel arra várni, hogy majd valaki más oldja meg helyettünk a problémákat.
A díjazott vállalkozó elmondta, elkeserítőnek tartja, hogy majd húsz évnyi kapitalizmus után is, a többség alapvetően az államtól várja a megoldást a problémáira, és a politikai elit igyekszik ezt az igényt elvtelenül kiszolgálni. Gerendai Károly a magyar gazdaság nagy hibájának tartja, hogy nem elég hatékony, túl magasak a vállalkozások terhei, mert kevés az aktív befizető a költségvetésbe. Az államigazgatás és a közféra túlméretezett, rossz hatékonyságú, és emellett olyan szociális rendszert hordoz, amely meghaladja a lehetőségeket.
A jelenlegi gazdasági válság legnagyobb baja, hogy egy önmagát gerjesztő folyamat zajlik. Ha a kereslet csökkenésére leépítésekkel, a termelés visszafogásával reagálnak a cégek, az tovább fokozza a fogyasztás csökkenést. Az persze egyáltalán nem baj, ha megszünik a hitelekből finanszírozott, a lehetőségeket meghaladó túlfogyasztás. De nem szabad átesni a ló túloldalára. Azon kellene gondolkodni, hogyan lehetne a hazai gazdaságot erősíteni, például azzal, hogy aki fogyaszt vásároljon lehetőleg hazai termékeket - mondta.
"Én sem tudom a jó megoldást, de ezekben a helyzetekben keresni kell, hogyan lehet előre menekülni, hogyan lehet új piacokat találni és javítani a hatékonyságot" - tette hozzá. Gerendai Károly szerint a politikusoknak szakítaniuk kellene azzal az álszent magatartással, hogy a problémákhoz azért nem nyúlnak, mert az népszerűtlen intézkedéseket jelentene, és ezzel negatívan befolyásolnák a választói szimpátiát. Úgy látja, hogy vannak a válságnak pozitívumai is, például elindult egy folyamat és a válság egyre több lépést kényszerít ki a döntéshozókból, de még ahol lehet, megpróbálják megúszni a felelős döntéseket. A bajban összefogásra és nem széthúzásra van szükség - hangsúlyozta.
Az üzletember azzal számol, hogy vállalkozását több szempontból is érinti a válság. Egyrészt a rendezvényeket támogatók, az ott reklámozók költései csökkennek, másrészt a közönség szórakozási lehetőségei egyre visszafogottabbak lesznek. A cégnél gondolkodnak, hogyan lehetne még nagyobb, még hatékonyabb nemzetközi reklámkampányt indítani, hogyan lehet az emberek számára vonzóbb programokat, szolgáltatásokat kialakítani, hogyan lehetne kedvezményeket adni azoknak, akik kiszorulnának a rendezvényeikről. Az idén mindenképpen költséghatékonyabban kívánják lebonyolítani a szokásos rendezvényeket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.