Gazprom: Ukrajna a felelős a gáztranzitért
Az orosz Gazprom gázipari vállalat szóvivője, Alekszej Kuprijanov csütörtökön, egy moszkvai sajtóértekezleten megkerülte azt a kérdést, hogy a Gazprom tudja-e szavatolni a gázszállítást európai vevőinek akkor is, ha folytatódik a vitája Ukrajnával. Csak annyit mondott: 2006 elején, hasonló helyzetben a Gazprom saját belső készleteiből pótolta azt a földgázt, amelyet Ukrajna levett a gáztranzitból, és ezt most a vállalat nem szeretné megismételni.
Előzőleg a Gazprom szóvivője elmondta: Ukrajna csütörtökön átutalt 800 millió dollárt a jóval több mint 2 milliárd dolláros adósságából, de azt is közölte, hogy az év végéig nem tud többet fizetni. Ebből az következnék, hogy a jövő évre szóló orosz-ukrán gázszállítási és -ármegállapodást nem lehet aláírni az év végéig, teszik hozzá megfigyelők.
A sajótértekezleten a Gazprom alelnöke, Alekszandr Medvegyev hangsúlyozta, hogy a gázszállítás nem pusztán az orosz-ukrán kapcsolatok problémája. - Európai kollégáink megvitatják Ukrajnával, miként lépjen be a NATO-ba, de arra nem találnak időt, hogy Ukrajna gazdasági helyzetét áttekintsék - mondta Medvegyev. - A mi kötelességünk mint szállítóé az, hogy a szerződött mennyiségeket szállítsuk Európának, de a továbbiakban a tranzitországé a felelősség.
Ukrajna viseli a technológiai és a jogi felelősséget azért, hogy az orosz gáz eljusson Európába - mondta Kuprijanov is. A Gazprom szóvivője elmondta: a Gazprom már korábban is tájékoztatta európai partnereit a lehetséges következményekről, és az újabb fejlemények miatt ismét levelet küld partnereinek, de azért reméli, hogy az orosz-ukrán tárgyalások újévig megoldódhatnak. Valamivel korábban az ukrán államfő, Viktor Juscsenkó is azt mondta az Interfax hírügynökségnek, hogy 800 millió dollárt törlesztettek a földgáz utáni adósságból Oroszországnak, de ő hozzátette, hogy hamarosan további 200 millió dollárt átutalnak - igaz, nem mondta, hogy mikor. Meg kell szüntetnünk az adósságunkat - mondta mindenesetre Juscsenkó a hírügynökségnek, miután találkozott az ukrán állami gázvállalat, a Naftogaz vezetőjével.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.