2008. október. 03. 15:00 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 03. 14:45 Gazdaság

A Déli Áramlat gázvezeték beindítását elhalasztja a Gazprom

A Gazprom a gázágazat 2030-ig szóló fejlesztési terve szerint 2015-re halasztotta a Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat gázvezeték üzembe helyezését – jelentette a Vedomosztyi című orosz gazdasági napilap a birtokába került tervre hivatkozva.

Noha Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója még januárban is azt mondta, hogy a Déli Áramlat első szakasza 2013-ban indul be, az új terv értelmében a vezetéket szakaszosan 2015 és 2024 között helyezik üzembe. A dokumentum évi 31 milliárd köbméterben jelöli meg a vezeték kapacitását. A tervezet szerint a tervezés alatt álló objektumok üzembe helyezésének időpontját a külső és belső piacokon mutatkozó konjunktúra, az ágazattal szembeni állami politika – így az adók –, a fémárak változása és más tényezők alapján határozzák majd meg.

A Vedomosztyi a Gazprom szakembereit idézve azt írta: Emellett a Dél Áramlat beindításának időpontja függhet egyebek mellett az érintett országokkal a nyomvonalról és az egyes szakaszokat építő és üzemeltető vegyes vállalatokról folytatott tárgyalások sikerétől. A hosszú távú terv az építés költségeit nem jelöli meg. A Gazprom korábban a tengeri szakaszok építésének költségeit mintegy 10 milliárd dollárban jelölte meg, a projekt 50 százalékos résztulajdonosa, az olasz ENI a szárazföldi szakaszok árát szeptemberben ugyanennyire becsülte.

A Gazprom hosszú távú tervében az is szerepel, hogy a Déli Áramlat beindításához Oroszország területén meg kell építeni még 2400 kilométernyi gázvezetéket, de azt nem jelölték meg, mely kitermelő helyről érkezik majd a gáz. Egy elemző a Vedomosztyi kérdésére elmondta: minden évnyi elodázás legalább 5-10 százalékkal drágítja az építkezést, ha a jelenlegi tempóban emelkednek tovább a fémek árai és az infláció. Az illető azonban úgy vélte, hogy az eredeti határidők eleve nem voltak reálisak, mivel a vezeték megépítéséhez legalább 5-7 év szükséges.

A lap emlékeztetett arra, hogy a Déli Áramlat beindításának eredeti határideje egybeesett a vele konkuráló Nabucco vezeték tervezett beindításának időpontjával. Konsztantyin Cserepanovot, a KIT-Finansz elemzőjét idézve idézve a Vedomosztyi arra figyelmeztetett: a halasztás nyomán a Nabuccónak esélye nyílhat arra, hogy elsőként hódítsa meg a közép-európai piacot, és akkor a Gazpromnak esetleg felül kell majd vizsgálni a Déli Áramlat feltöltésére vonatkozó terveit.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.