2008. december. 01. 13:40 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 01. 16:57 Gazdaság

Demján: változtatni kell Magyarország deformált gondolkodásmódján

Pénzügyi megrázkódtatást él át a világ és nem általános gazdasági válságot - mondta Csaba László akadémikus az MKB Bank által szervezett "Vergődés vagy kilábalás" című konferencián. Demján Sándor, a TriGránit Fejlesztési Zrt. elnöke ismét az átfogó reformok szükségességét szorgalmazta. Szerinte csak így lehet Magyarország versenyképességén javítani.

A Közép-európai Egyetem professzora szerint a várakozásoknak óriási szerepe van a gazdasági helyzet alakításában, s a pesszimizmust nem támasztja alá a világkereskedelem alakulása, amely tavaly hat százalékkal bővült, az idén öt százalékkal nő és jövőre várhatóan 2-3 százalékkal.

Demján Sándor szerint hosszú válságra kell készülnünk. A TriGránit Fejlesztési Zrt. elnöke ismét elmondta: csak átfogó reformokkal lehet radikálisan javítani Magyarország versenyképességén, de ehhez nagykoalíciós politikai felállás szükséges. Ha Magyarországon nem tudjuk megteremteni a munka iránti tiszteletet, magunk mögött hagyni a dzsentri mentalitást, s nem tudunk változtatni azon a deformált gondolkodásmódon, amely érzelmi és nem érdek alapon választ politikai pártokat, akkor Magyarország tovább hanyatlik majd - mondta az üzletember.

Demján Sándor az oktatási rendszer torzulásáról is beszélt, emlékeztetve arra, hogy amikor az Orbán-kormány meghirdette a második diploma ingyenességét akkor 190 ezren jelentkeztek felsőfokú oktatásra, miközben szakmunkásképzésre csak 31 ezren. "A tudásalapú társadalomban számomra fontosabbak a jól képzett szakmunkások, mint a szociológusok és pszichológusok" - mondta a TriGránit elnöke. A hatékonyságot le lehet mérni azon is, hogy hány diákot tanít egy pedagógus, nos ez Nyugat-Európában 25, nálunk viszont 10 - tette hozzá.

Oszkó Péter a már "százszor elmondott" adó és járulékcsökkentésekről

Bár az adórendszer szükséges változtatásához jelenleg igen szűk a gazdaságpolitika mozgástere, a következő három-négy évben a GDP 50 százalékáról 40 százalék alá kell szorítani az újraelosztás arányát - jelentette ki Oszkó Péter. A Deloitte elnök-vezérigazgatója szerint csak a költségvetési kiadások csökkentése adhat alapot a már "százszor elmondott adó és járulékcsökkentések bevezetésére".

Nincs ma realitása annak, hogy a fekete-szürke gazdaságban eltitkolt legalább ezer milliárd forintnyi adó befolyik a költségvetésbe a jelenlegi adóterhelés mellett, mert akkor vállalkozások sokasága szűnne meg - jelezte Oszkó Péter. Demján Sándor úgy vélte, ezzel 1,5 millióra nőne a munkanélküliek száma.

A Deloitte elnök-vezérigazgatója a 13 százalékos orosz és 19 százalékos egykulcsos adórendszerre áttért szlovák gazdaság kedvező példáját hozta fel a gazdaság kifehérítésének módszeréül, véleménye szerint ehhez adóátrendezés is járulhat: a munkát terhelő adók és járulékok csökkentése mellett például megemelhetők a vagyont terhelő adók.

Király Júlia: "háborús időkben" a forint volatilitása a legnagyobb ellenfél

Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a konferencián leszögezte, a jegybank nem az inflációs félelmek miatt, hanem a pénzügyi stabilitás érdekében döntött október 22-én 300 bázispontos kamatemelésről. A Lehman Brothers szeptember 15-i csődje előtt "csak pénzügyi turbulencia" jellemezte a világot, azóta pénzügyi válságról, totális bizalom vesztésről van szó. Király Júlia hozzátette azt is, hogy az Európai Unió dezintegrálta a nem euróövezeti tagokat, így Magyarországot is, amikor csak az euróövezet tagjai fölé emelt ernyőt.

Az alelnök úgy ítélte meg, hogy a gazdaság szereplői számára a forint árfolyamának stabilitása igen fontos. "Háborús időkben a forint volatilitása azaz árfolyamának kilengése a legnagyobb ellenfelünk" - fogalmazott Király Júlia. Véleménye szerint a mai helyzetben a jegybank egyik feladata, hogy működtesse a pénzügyi rendszert, s az első eredményként könyvelte el, hogy "már van egyhetes pénz az euró piacon".

Az inflációt elemezve Király Júlia elmondta: a jelenlegi előrejelzés szerint 2010-re az árstabilitást jelentő 3 százalékra csökken. Az MNB prognózisa szerint a GDP jövőre 1,7 százalékkal esik vissza, az optimista forgatókönyv nulla közeli visszaesést jelez, 2010-ben 0,5 százalékos növekedés várható, az optimista változat 2,0 százalék - jelezte az alelnök.

Kondrát Zsolt: pesszimista forgatókönyv esetén 0,2 százalékos növekedés 2010-re 

Az MKB Bank GDP alappálya előrejelzése jövőre 0,7 százalékos visszaesést mutat, a pesszimista forgatókönyv szerint a visszaesés 1,4 százalék lesz - mondta a pénzintézet vezető elemzője. Kondrát Zsolt 2010-re alapesetben 3,5 százalékos növekedést vár, pesszimista esetben 0,2 százalékos növekedést.

A bank 2008. évi átlagos inflációs előrejelzése 6,1 százalék, decemberre 4,0 százalék, a jövő évi átlag és a decemberi egybeesik, mértéke 2,9 százalék.

Az MKB Bank több változatot dolgozott ki a várható kamatpályára: a legnagyobb valószínűséggel (40 százalék) 2009 végére 7,0 százalékra esik az alapkamat. Ugyanakkor 30-30 százalék esélye van ennél gyorsabb illetve lassabb kamat csökkenésnek, optimista esetben 6,0 százalékra esik a jövő év végére, pesszimista forgatókönyv esetén viszont csak 10 százalékra - rajzolta fel a lehetőségeket Kondrát Zsolt.

Az MKB Bank alapesetben 245 forintos euró árfolyammal számol 2009 átlagában, a pesszimista forgatókönyv 265 forint/euró – mondta a vezető elemző.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?