2008. november. 13. 09:54 Utolsó frissítés: 2008. november. 13. 15:11 Itthon

Gazdasági csúcs percről percre

Új, közös megoldásokra van szükség ahhoz, hogy Magyarország a lehető legkevesebb veszteséggel élje túl a nemzetközi gazdasági válság időszakát - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a gazdasági csúcsot megnyitó rövid beszédében. A résztvevők egyetértettek egyebek között abban, hogy az egyik legfontosabb feladat a források biztosítása a gazdaság szereplőinek, a munkahelyek megtartása és a piaci lehetőségek bővítése.

Most érkezett

Rendszeressé válik a gazdasági csúcs, ami félévente fontos kérdéseket vitat meg; az erről szóló javaslatot egyhangúlag fogadta el csütörtökön Budapesten az Országgyűlés gazdasági bizottsága, amelynek keretei között a kormány, a pártok, a jegybank, az érdekszervezetek vitatták meg elképzeléseiket a gazdasági növekedés élénkítéséről.

Van igény a magyar társadalom, a politika és a gazdaság részéről, hogy időnként legyen egy nagyobb, a közös gondolkodásnak teret adó tanácskozás - hangsúlyozta Podolák György, a testület szocialista elnöke a négy és félórás tanácskozást lezárva. Félévente, nagy és fontos kérdések esetén hívnák össze a tanácskozást, ha indokolt és szükség van rá, a leginkább érintettek részvételével. Mint mondta, hívhatják nemzeti gazdasági csúcsnak, de más elnevezést is találhatnak. Podolák György felhatalmazást kért a testülettől, hogy Bajnai Gordon gazdasági miniszterrel a csúcson elhangzott három-öt témakört hozzák a bizottság elé, döntsenek róla és végül azok kerüljenek az Országgyűlés elé. Szavai szerint az Országgyűlés gazdasági bizottsága méltó keretet adott a tanácskozásnak. Úgy vélte, kiderült, szükség van arra, hogy a felvetődött kérdések az ország házában dőljenek el, vagyis ott, ahol a megállapodásokat következetesen végig lehet vinni.

A kormányfő szerint az elmúlt 80 év legsúlyosabb gazdasági válságának idején politikusnak nem politikus, munkavállalónak nem munkáltató, munkáltatónak nem munkavállaló az ellenfele. A fő ellenfél a válság, a bizonytalanság, a megszűnő beruházások, a fenyegetés, hogy munkahelyek sokasága szűnik meg - szögezte le Gyurcsány.

A miniszterelnök szerint ebben az új helyzetben nem lehet a régi módon gondolkozni és cselekedni, nem lehet a régi, megszokott, sokak által megunt játszmákat tovább folytatni.

Az új helyzetben együtt kell működni, új, közös megoldásokat kell keresni, olyanokat, amelyek segíthetik Magyarországot, hogy a lehető legkevesebb veszteséggel élje túl ezt az időszakot - mondta a kormányfő. Olyan változások sokaságát kell elindítani, amelyek elősegíthetik, hogy a válság végén Magyarország pozíciója a régió országaihoz képest erősödjön.

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

A gazdasági csúcs résztvevői több lényeges pontban is egyetértettek, egyebek között abban, hogy az egyik legfontosabb feladat a források biztosítása a gazdaság szereplőinek, a munkahelyek megtartása és a piaci lehetőségek bővítése - foglalta össze a gazdasági csúcson elhangzottakat Bajnai Gordon gazdasági miniszter, hangsúlyozva, hogy az előadott javaslatok építőek és konstruktívak voltak. Megnyugtatónak nevezte, hogy a gazdasági oldal egyetért a kormány lépéseivel, az ország szempontjából azonban aggályosnak nevezte, hogy a válságnak még csak az elejét vészeltük át. Még nem dőlhetünk hátra – fogalmazott a gazdasági miniszter."A gazdaság a társadalmi fejlődés motorja és ennek kenőolaja a pénz, ha elapad, besül a motor" – mondta.  Ezen a területen gyors lépések szükségesek – tette hozzá. Emellett megjegyezte, hogy egyetértés volt az uniós támogatások átcsoportosításában is úgy, hogy prioritást élvezzen a munkahelyek megtartása. A résztvevők egybehangzóan szorgalmazták a reformok végrehajtásának szükségességét is.

© MTI

A mezőgazdaság számára a tőkepótló hitelprogram rövid időn belüli újraindítását szorgalmazta Forgács Barna, a Magyar Agrárkamara alelnöke. Úgy ítélte meg, hogy a gazdasági miniszter által ismertetettek szerint erre reális lehetőség nyílik. Az alelnök egyben felhívta a figyelmet a mezőgazdasági termelés magas tőkeigényességére és arra, hogy a tőkepótló hitelek részben lejártak. A lehető legrövidebb időn belül el kell indítani ezt a programot a vidéki munkahelyek megtartása érdekében - fűzte hozzá. Kezdeményezte azt is, hogy a mezőgazdasági kkv-k az EU-ba irányuló exportra is kapják meg ugyanazt a hitelgaranciát mint a harmadik országba irányuló kivitelüknél.

A közfszéra valamennyi munkavállalójának érdeke, hogy mérséklődjenek a válság következményei - mondta Varga László. A Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) elnöke viszont továbbra sem látja az egyetértés, az együttes cselekvés átfogó jeleit.

Az Ipartestületek Országos Szövetsége (Iposz) támogatja a gazdasági miniszter által ismertetett csomagot, és reméli, hogy képesek lesznek megvalósítani. Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (Iposz) elnöke szerint a miniszter által ismertetett csomag a szövetség számára kívánatos intézkedéseket tartalmaz. De - mint mondta - szükségesnek tartanák, hogy "az idő tényező, a gyorsaság beépüljön az intézkedésekbe". A pénzügyi válság kormányzati kezelésével kapcsolatban Szűcs György azt mondta: a kis- és középvállalkozók egy részét képviselő magyar iparszövetség úgy ítéli meg, hogy a kormány a gyorsaságával és a szakszerűségével megakadályozta, hogy államcsőd következhessen be, a betéteseket időben megnyugtatta, "a pánikot megelőztük".

A Magyar-Európai Üzleti Tanács (HEBC) egyetért a gazdasági miniszter által felvázolt elképzelésekkel – mondta Takács János. A HEBC elnöke szerint a nagy és a kisvállalatok egymás nélkül nem lehetnek sikeresek, ezért mind a két szektort támogatni kell. Fontos a pozitív belső és külső kommunikáció, amely nem a gondokra, hanem a megoldásra helyezi a hangsúlyt.

© MTI


Veres János elodázhatatlannak nevezte az önkormányzati, a szociális és az adórendszer átalakítását az egyensúly szem előtt tartásával. A kormánynak továbbra is az a szándéka, hogy az ország 2009-ben teljesíteni tudja az euróbevezetéshez szükséges ERM II. árfolyam-mechanizmushoz való csatlakozás feltételeit. Hangsúlyozta, hogy bár az elmúlt időben jelentős eredményeket ért el a kormány a gazdaság kifehérítésében, ebből azonban nem lehet több ezer milliárd forintos többletbevételre számítani, legfejebb néhány tízmilliárdra. A pénzügyminiszter több előtte felszólalóval egyetértve nagyon fontosnak vélte a likviditás fenntartását. Mint mondta, ez nem a bankárok vagy a bankok megmentéséről szól, hanem a megfelelő mennyiségű pénz mozgásának biztosításához, illetve a gazdaság működéséhez szükséges feltétel. A legnagyobb gazdasági visszaesést az okozza, a nincs pénzmozgás a gazdaság szereplői között. Ezért a kormány arra törekszik, hogy ezek a likviditási gondok ne jelenjenek meg – tette hozzá.

A gazdasági miniszter által ismertetett program az AmCham számára csak egyben támogatható, a szervezet megadja a szakmai támogatást annak megvalósításához - mondta Bienerth Gusztáv, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) elnöke.  Véleménye szerint a reformok mindegyike most fontosabb, mint valaha. Szerinte az adórendszer átalakításával és a korrupció visszaszorításával kell legelőször foglalkozni. Ezeket nem lehet tovább halogatni – hangsúlyozta. Az AmCham elnöke úgy vélte, hogy a kormány és a jegybank a válság kezelésében rövid távon megtette a szükséges intézkedéseket, megteremtette a piaci bizalom visszaállításának feltételeit. Ezek azonban csak feltételek, a bizalomhoz válságkezelésre és egyértelmű tettekre van szükség - tette hozzá.

© MTI - Beliczay László
Gyurcsány Ferenc szerint, aki szembe akar menni a pénzügyi és gazdasági válsággal, annak szembe kell mennie a politikai ellenségképzés gyakorlatával, a kormányfő ezért azt kérte, hogy először mindenki magának tegye fel a kérdést, hogy hol rontotta el. A miniszterelnök szerint a nemzeti csúcs és a gazdasági csúcs azért fontos eszköz, hogy az összerendeződés politikájához keressék meg az utat. Több államférfi, kevesebb napi politikus - fogalmazott a pártelnök egyetértve Parragh Lászlóval. A kormányfő szerint az elmúlt évtizedben Magyarország gondjai azért szaporodtak meg, mert elindult a politikai ellenségképzésnek egy olyan átfogó gyakorlata, amelyben valamennyi politikai tényező végveszélyben érezhette magát, és hogy ebből meneküljön, a szociális rálicitálás politikáját folytatta.

© MTI


A miniszterelnök a gazdasági csúcs legfontosabb tanulságának nevezte, hogy a vállalkozások, a munkaadók képviselői szerint a kormány válságkezelő programja jó irányban keresi az utat. Arra kérte a politikusokat, fogadják el fontos referenciának azok véleményét, akik a gazdaságot képviselik. A jelenlegi helyzet tanulsága, hogy amit sok éven keresztül tettünk, nem visz minket előre. A miniszterelnök ugyanakkor kiemelte, hogy úgy nem lehet kilépni ebből, hogy mindenki ugyanazt teszi, mint eddig.

Először a kormány által javasolt hat pontban kellene megállapodni, ezután a munkavállalóknak és munkaadóknak kellene egyezségre jutniuk a munkahelyek megvédéséről - mondta Gyurcsány Ferenc. Fontosnak nevezte, hogy a jegybank értse: a válságkezelés közepette az inflációs célkövetés indokolható monetáris politikája új környezetbe került. Úgy vélte, első számú feladat a likviditás biztosítása, és olyan kamat- és árfolyampolitika működtetése, ami segíti a válság legyőzését. A miniszterelnök üdvözölte a Futó Péter által bejelentett reformszövetség megalakulását.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kész kiállni a gazdasági miniszter által ismertetetett program mellett és aktív részt vállal annak végrehajtásában - mondta Parragh László a kamara elnöke. Az egy illúzió, hogy azért vannak bajaink, mert most ránk tört a világválság – mondta az MKIK elnöke. Véleménye szerint azért van probléma, mert a gazdasági struktúrák nem alakultak át. A gazdasági problémákra csak a reformok végrehajtása jelenthet hosszú távú megoldást – hangsúlyozta. Ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy ezek végrehajtásánál előrébb jutnánk, ha több lenne az államférfi, mint a politikus. Emellett az élőmunka terheinek gyors csökkentését is sürgette. A kamara felméréseire alapozva hangsúlyozta, hogy vállalkozások egyértelműen jelezték, hogy a munkaerőik megtartásához szükségük lenne erre a teherenyhítésre.

Hirdetés