2008. november. 12. 15:05 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 12. 14:44 Gazdaság

Szigorítaná a hitelminősítő intézetekre vonatkozó szabályokat az EU

Az Európai Bizottság szerdán azt javasolta, hogy szigorítsák meg a hitelminősítő intézetek tevékenységére vonatkozó szabályokat.

A javaslat a pénzügyi válság kezelésére irányuló javaslatcsomag részét képezi, és kiegészíti a "Szolvencia II" irányelvre, a tőkekövetelmény-irányelvre, a betétbiztosítási rendszerekről szóló irányelvre, valamint a számviteli jogszabálycsomagra vonatkozó bizottsági javaslatokat. Charlie McCreevy, a belső piacért és a szolgáltatásokért felelős EU-biztos szerint az Európai Unióban a minősítési üzletágba vetett piaci bizalom helyreállításához szigorú szabályokra van szükség.

A javaslat értelmében az ezután bevezetendő akkreditációs eljárás segítségével az európai felügyelők előtt megnyílna a lehetőség a hitelintézetek, befektetési vállalkozások, biztosítással és viszontbiztosítással foglalkozó vállalkozások, kollektív befektetési rendszerek és nyugdíjalapok számára hitelminősítéseket kibocsátó intézetek tevékenységének ellenőrzésére.

Az Európai Bizottság szerint biztosítani kell, hogy a hitelminősítéseket ne befolyásolják érdekellentétek, hogy a hitelminősítő intézetek folyamatosan szem előtt tartsák a minősítési módszerek és a minősítések megfelelőségét, valamint hogy a hitelminősítő intézetek átlátható módon járjanak el.

A szabályozás szigorító javaslatainak értelmében a hitelminősítő intézetek a jövőben nem végezhetnének tanácsadási tevékenységet. Tilos lenne számukra egy adott pénzügyi eszköz minősítése, ha nem rendelkeznek a minősítéshez szükséges mennyiségű megbízható adattal. Ezen túlmenősen tájékoztatást kellene nyújtaniuk a minősítések elkészítésekor használt modellekről, módszerekről és alapfeltételezésekről. Évente "átláthatósági jelentést" kellene közzétenniük, valamint belső felülvizsgálattal kellene ellenőrizniük az elkészített minősítéseket.

A hitelminősítők igazgatótanácsában legalább három olyan független igazgatónak kellene helyet foglalnia, akiknek a díjazása független a hitelminősítő intézet pénzügyi teljesítményétől. Az említett igazgatók egyetlen, legfeljebb öt éves időszakra lennének kinevezhetők, csak szakmai mulasztás esetén lehetne őket elbocsátani, továbbá legalább egyiküknek speciális, az értékpapírokkal, finanszírozással kapcsolatos szakismeretekkel kell rendelkezni.

zöldhasú
Hirdetés