2008. november. 11. 19:11 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 12. 15:09 Gazdaság

Pénzügyi válság: tudható volt, hogy bekövetkezik

A pénzügyi válságot és hatásait 4-5 éve lehetett látni, de lassan következett be, és ez elaltatta a piaci szereplők éberségét; Magyarország számára szerencse, hogy nem korábban tört ki, az ország kitettségét ugyanis a 2006-os kiigazítás és az európai uniós tagság csökkentette - hangzott el a válság hatásáról rendezett kerekasztal-beszélgetésen.

A Magyar Közgazdasági Társaságnak a Fiatal Autonóm Közgazdászok Társaságával közösen rendezett eseményén a szakértők - a moderátor ismertetése szerint - magánvéleményüknek adtak hangot.
   
Farkas István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) Felügyeleti Tanácsának elnöke szerint a pénzügyi termékek fejlődésével és elérhetőségének, eladhatóságának felgyorsulásával együtt terjedt el a kockázatkezelés és -kivédés illúziója, illetve az a hit, hogy a hitelminősítők, felügyelők, auditorok képesek a hatalmas mennyiségű eszköz kézben tartására. 
   
Hardy Ilona, a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának tagja arra emlékeztetett, hogy a befektetők, kormányok túl gyorsan felejtenek: keletről indult, majd az orosz válság után újra jellemzővé vált a likviditásbőve és a kockázatvállalási hajlandóság. Hozzátette: az MNB évek óta próbálta a kockázatokra felhívni a figyelmet; többször figyelmeztetett, hogy az árfolyamok nem nőnek végtelenül, a piac bünteti a hiánnyal küzdő országokat. 

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?