„A válság egyúttal esély is. El lehet szúrni, de nyerni is lehet rajta”
Az Európai Kereskedelem Napja alkalmából tartottak szerdán konferenciát Budapesten a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége szervezésében, számos szakmai szervezet, kamara, szakszervezet részvételével. Szakmai kitüntetéseket adtak át. Többen az állami szerepvállalás erősödésének szükségességét hangsúlyozták.
A következő hetek vállalkozásélénkítő csomagjai segítségével két év alatt, részben uniós forrásokból egybillió forintot kaphatnak a vállalkozások – hangsúlyozta Bajnai Gordon. A nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter szerint az európai recesszió miatt a magyar exportlehetőségek szűkülnek, a gazdasági visszaesés elsők között érinti a kereskedelmet.
A válság nemcsak megszorítást, hanem lehetőséget is jelent. Tudunk olyan döntéseket hozni, amelyeket régóta halogatunk és amelyekkel Magyarország erősebben és gyorsabban kerülhet ki a válságból, mint mások – zárta gondolatait a miniszter.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) államtitkára üdvözölte, hogy vita zajlik a szakképzésről, a kereskedelemről és a fogyasztóvédelemről. Simon Gábor hozzátette: a pénzügyi krízis megtorpanásra kényszeríti a fogyasztókat, a befektetőket és az államot. A szocialista politikus sürgette az állami szerepvállalást „a fogyasztó biztonsága” érdekében. Épp ezért módosult szeptemberben a fogyasztóvédelmi törvény: „a fogyasztóvédelem egy jól működő gazdaság elengedhetetlen föltétele”. Simon rámutatott: októberben a kormány, a kamarák, a kereskedelmi szövetségek, a fogyasztóvédelmi szervezetek és a szakszervezetek aláírtak egy, a fogyasztói jogok érvényesülését, az adminisztrációs terhek csökkenését és a fogyasztói érdekvédelem javítását elősegítő egyezményt.
Az államtitkár hozzátette: a foglalkoztatáspolitikának és a szakképzésnek összhangban kell lennie egymással. Az SZMM készül a gazdaság fejlesztésére, a munkaerőpiaci feszültségek kiküszöbölésére. Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke úgy fogalmazott: jó hír, hogy Magyarország elkerülte a pénzügyi összeomlást. Jöhetett volna a 420 forintos euró és az államcsőd, de nem jött. Azt mondta: a politikai hibák következményeit a lakosság és a munkavállalók kell, hogy megfizessék.
Bajnai Gordon és Demján Sándor © MTI |
A magyar kereskedelem minősége nagyot fejlődött az elmúlt években. Korszerű és sokszínű lett – vélte Demján. A mágnás szerint az államnak meg kell oldania, hogy a kisvállalkozások évi legfeljebb nyolc százalékos kamatra kaphassanak kölcsönt. Magyarország ne szégyelljen ütközni az Európai Unióval a kisvállalkozások védelme érdekében – hangsúlyozta. Demján szerint a kereskedők jövedelemcsökkenése elbocsátásokat von maga után. Az államnak bele kell szólna a gazdaság folyamataiba, akkor is, ha ezzel konfliktusba keveredik az Európai Unióval. A magyar kereskedők legyenek büszkék munkájukra. A politika, a nemzeti morál és az értelmiség fölzárkózhatna a kereskedőkhöz – zárta fölszólalását a VOSZ elnöke.
Parragh László © Szegő Péter |
„A válság egyúttal esély is. El is lehet szúrni, de nyerni is lehet rajta” – zárta mondandóját az MKIK elnöke. Átadták az idei európai kereskedelmi napi kitüntetetéseket. Klauzál Gábor-díjat kapott Berent Erzsébet, a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara titkára; Kozák Ákos, a GFK Hungária ügyvezető igazgatója; Makó András, a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének elnöke; Nyakasné Mohai Ágnes, az Orchidea Bt. ügyvezető igazgatója; Rédei István, a COOP Star ZRt. vezérigazgatója; Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke és Zwack Péter, a Zwack Unicum NyRt. elnöke. Magyar Kereskedelemért Nagydíjban részesült Kiss Lajos, a SoundCard Kft munkatársa; Polgár Zsuzsa, a Retz Bútoráruház munkatársa; Samu Károlyné, a COOP Szolnok Zrt. munkatársa és Staar Katalin, a Gablini Zrt. munkatársa. Miniszteri elismerést kapott Béni Mihály, a Szabolcs COOP ZRt. elnök vezérigazgatója; Erényi Balázs, a SHELL Hungary ZRt. igazgatósági tagja; Fábián Attila, az Europark fejlesztési igazgatója; Hossó Antal, a Hossó ABC Kft. ügyvezető igazgatója; Ivacs Lajos, a Hunguest Lillafüred Szálloda igazgatója; Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója; Mátraházi István, a KASZ alelnöke és Vándor Béla, az MKIK jogtanácsosa.
A gazdaság és a kereskedelem számos potentátja vett részt az ezt követő kerekasztal-beszélgetésen. „Minden elveszett munkahely forgalomkiesést jelent a kereskedelemnek, mert akinek nincs munkája, az kevesebbet fog vásárolni” – szögezte le Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének elnöke. Feiner Péter, az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke a feketekereskedelem, például a kínai piacok visszaszorításának szükségességét hangsúlyozta. „Ebből a legálisan működő kereskedelem profitálna” – mondta. Hozzátette: a feketekereskedelemből az államnak nincs adóbevétele, a legálisból van. Hasonlóan érvelt Szikora János, az APEH elnöke is.
A hvg.hu azt kérdezte Parragh Lászlótól: nem lát-e ellenmondást abban, hogy egyfelől a gazdasági liberalizmus végéről beszélt, másfelől pedig a gazdasági liberalizmus egyik fő eszközét, az adócsökkentést sürgette. A MKIK elnöke szerint nincs ellentmondás. „A világ gazdasági értelemben legliberálisabb országai nagyon határozott protekcionista eszközökkel próbálják a válságot kezelni. […] A gazdasági folyamatokra az egyik leggyorsabban ható eszköz az adó. Adócsökkentéssel a foglalkoztatás fönntartását tudjuk segíteni.” A hvg.hu kérdésére Parragh azt mondta: az állam nemcsak pénzzel tud beavatkozni a gazdasági folyamatokba, hanem szabályozással is „és a szabályozás az elsődleges”.
Szegő Péter
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.