2008. október. 29. 14:15 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 29. 14:13 Gazdaság

Kína ismét csökkentette az alapkamatot

A kínai központi bank szerdán 0,27 százalékponttal csökkentette irányadó kamatait, az egyéves kölcsönkamatot 6,66 százalékra, az egyéves betéti kamatot 3,60 százalékra.

Ez a harmadik központi kamatcsökkentés Kínában másfél hónapon belül. Szeptember 15-én kezdték az enyhítést, és a második csökkentést, október 8-án, a világ mértékadó központi bankjainak aznapi, egyeztetett kamatmérsékléséhez időzítették.

A múlt heti, pekingi Európa-Ázsia csúcsértekezleten az európai résztvevők közül többen hangsúlyozták: jelenleg a kínai, az indiai és más, erős felzárkózó gazdaságok jelentik a világgazdasági növekedés "utolsó reményét", és kérték a kínai vezetőket, hogy ebbéli felelősségük tudatában is tegyenek meg mindent a kínai növekedés minél jobb fenntartásáért. - Ha fenntartjuk a kínai gazdaság egészségi állapotát, az önmagában fontos hozzájárulás a világ pénzügyi stabilitásához és gazdasági fejlődéséhez - mondta a kínai államfő, Hu Csin-tao (Hu Jintao) maga is a csúcstalálkozón. Azonban azt is megállapította, hogy a nemzetközi válság "egyértelműen növelte a kínai gazdaság fejlődésének bizonytalanságait és egyensúlytalansági tényezőit".

A kínai gazdaság bővülése, éves összehasonlításban, a harmadik negyedévben 9 százalékra lassult a második negyedévi 10,1 százalékról és az első negyedévi 10,6 százalékról. A korábban már-már túlhevültnek minősített, nagy inflációval kísért gazdasági növekedést a világkereslet lanyhulása és a hazai hitelfeltételek korábbi szigorítása fékezte.

Tavaly 11,9 százalékkal, 1994 óta a leggyorsabban nőtt a kínai GDP. A jövő év egészére a londoni Economist Intelligence Unit most 8,5 százalékos növekedést jósol Kínának, és 8,7 százalékosat 2010-re.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?