A recesszió elkerülhetetlen, de nem a legrosszabb szcenárió szerint
Az ING Befektetési Alapkezelő elemzői szerint a fejlett világban elkerülhetetlenné vált a recesszió, csak fokozatos és enyhe fellendülés várható a 2009/2010-ben.
A bizonytalansági tényezők legalább egy részén túl vagyunk már, de talán ez az egyedüli jó hír, hiszen a G7 országokban a gazdasági recesszió már biztosra vehető – állapítja meg az ING legfrissebb elemzése. Az elemzők szerint a reálgazdaság jelenlegi gyengélkedése már semmi mással nem magyarázható.
Az ING elemzői szerint nem a legrosszabb szcenárió fog megvalósulni, hiszen a politikai döntéshozók "bármi áron" hajlandóak megakadályozni a tőkebefektetések értékének drasztikus csökkenését, a hitelezés összeomlását és a reálgazdaság meggyengülését. Az elemzők úgy vélik, hogy a világ jegybankjainak koordinált kamatcsökkentése és a hétvégén bejelentett kormányzati mentőcsomagok megteszik pozitív hatásukat. Továbbá az is látszik már, hogy a jegybankok szinte korlátlan likviditás pumpálása a pénzügyi rendszer kerekét újra mozgásba fogja hozni. Emiatt az elemzők szerint az intézkedések elérik a céljukat.
Az elemzők szerint a központi bankoktól és a kormányoktól érkező (a bankrendszeren kívülről jövő) likviditás tovább javítja a pénzügyi rendszer működését. Ez azonban nem akadályozhatja meg a fejlett gazdaságok összehúzódását a második félévben, de elkerülhetővé teszi a gyors összeomlást.
Sőt, a recesszió a deflációs hatása miatt (csökkenő alapanyagárak) további teret nyit a kamatcsökkentésekhez. AZ ING elemzése szerint 2009-től egy fokozatos, de csak enyhe mértékű kibontakozás indul el, jelentősebb növekedés csak 2009 végén vagy 2010 elején bontakozhat ki.
Történelmi csúcson a kockázati prémiumok
Az utóbbi hetekben a globális pénzügyi rendszer elleni spekulatív támadások arra késztették a kormányokat, hogy direkt módon is avatkozzanak be, és így stabilizálják a rendszer fontosabb tagjait. Miután a bankok szolvenciája körüli félelmek megnövekedtek, és az egyéb szektorok profitkilátásait is lefelé módosították az elemzők, a részvénypiacok sok éves mélypontokra estek.
Igaz ugyan, hogy a legtöbb eszközosztály fundamentumai sokat romlottak, ez azonban még önmagában nem magyarázza a piacon tapasztalt erőteljes kényszereladásokat (ezeket hedge fundok, bankok és nyugdíjalapok erősítették fel). Ez vezetett el aztán a kockázati prémiumok óriási növekedéséhez, ami hűen tükrözte a gazdaság megnövekedett alapvető és fundamentális kockázatait; a kötvény, részvény- és devizapiacok a legerőteljesebb recessziót árazzák, így a kockázati prémiumok történelmi csúcsokra emelkedtek.
A piacok azonban nem a tényleges helyzetet árazzák az elemzők szerint, hanem a likviditás hiánya áll az extrém árazás hátterében. Erre abból következtetnek, hogy miután gyakorlatilag eltűntek a vevők a piacokról, a globális magas hozamú kötvények és a szenior bankhitelek nagy értékcsökkenése az utóbbi néhány hétben zajlott le. A piac most azt feltételezi, hogy 10 kibocsátóból 5 fizetésképtelenné válik a következő néhány évben, a szenior bankhiteleknél ez az arány 70 százalék.
Részvénypiac: extrém pesszimizmus
A globális részvények már jelentős – a csúcstól számítva 43 százalélos – áresésen vannak túl. Az értékeltségi szintek most azt jelzik, hogy jelentős csökkenés várható a jövőben elért vállalati eredményekben is. Az október 9-i záróárakat nézve megállapítható, hogy az európai részvényeknél átlagosan 45 százalékos eredménycsökkenés árazódott be (40 százalék globálisan).
Ez a csökkenés még a nagy történelmi recessziókkal összehasonlítva is jelentősnek mondható az ING elemzése szerint, hiszen a ciklikus iparágaknál már 60 százalékos eredménycsökkenést vár a piac.
A piac extrém mértékű pesszimizmust mutatott. A jövőre vonatkozóan azt tartjuk a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy ugyan a volatilitás még egy ideig megmarad, de valószínűleg már nagyon közel vagyunk a “piac aljához”. Az alacsonyabb inflációs környezet pedig a részvények értékeltségi szintjeire jó hatást fog gyakorolni.
Az ING elemzői a vállalati eredményekben ténylegesen jelentkező mélypontot 2009 második felére teszik.
Kocázatok még vannak
A globális pénzügyi rendszer teljes összeomlásának és a gazdaság jelentős recessziójának kockázata még továbbra is megmaradt. Ha az összeomlás bekövetkezik, akkor mind a kötvény mind a részvénypiacok tovább fognak esni, de a G7-es országok hosszú távon is stabil kilátásokkal rendelkező vállalatai fel fognak értékelődni.
Mivel azonban a politikai vezetés gyors reakciói és a gazdasági vezetés fokozott figyelme nem ezt valószínűsíti. Az ING elemzése szerint a gazdaságtörténetben még sohasem volt arra példa, hogy hónapok vagy inkább hetek alatt az országok kormányai lépjenek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.