2008. október. 08. 12:33 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. október. 08. 12:09 Gazdaság

Minden árupiac esik, a befektetési irány a biztos kikötő

Bárhová néz az ember a piacon, most minden olcsóbbodik, a réz éppúgy, mint a kőoaj, a kukorica vagy a nyersgumi. A befektetők nem csak az értékpapírokból, hanem az év első felében még biztonságosnak vélt nyersanyagokból is távoznak, a többség csak az aranyban bízik ezekben a napokban.

Aranytömbök a raktárban. Megnőtt a sárga fém iránti vágy
© gold.org
Az irányadó kőolajfajták közül szerda délelőtt az északi-tengeri Brent 81,39 dolláron 3,27 dollárral, az amerikai West Texas Intermediate 86,57 dolláron 3,49 dollárral volt olcsóbb a keddi zárónál a szabadpiacon, és mindkettő több mint 40 százalékkal olcsóbb a júliusi rekordnál. A napot 51 centes, illetve 71 centes gyengüléssel kezdték.

A londoni fémtőzsdén (LME) kezdetben kiigazítás volt fölfelé, de az irányzat hamar elenyészett. Délelőtt a réz tonnája 5282 dollárig esett, 6,1 százalékkal a keddi záróhoz képest. Majdnem 40,5 százalékkal olcsóbb az április közepén elért, 8880 dolláros rekordjánál, és 20 százalékkal olcsóbb, mint tavaly év végén. A többi fém 2,3-6,6 százalék között olcsóbbodott szerda délelőtt az LME-n.

A chicagói árutőzsde határidős jegyzései is feladták korai nyereségeiket az elektronikus forgalomban, a szója és a kukorica olcsóbbodik, csakúgy, mint Tokióban a nyersgumi, amely napi limittel esett.

Szerdán ami fénylik, az csak az arany: éppen fordítva, több mint 5 dolláros olcsóbbodással kezdte a napot, de közép-európai idő szerint 11 tájban 899,30 dollár volt Szingapúrban azonnalra, 12,70 dollárral drágább a keddi New York-i zárónál. Az arany utolsó rekordja 1030,80 dollár volt, azt március közepén érte el.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.