2008. szeptember. 22. 11:06 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 22. 15:51 Gazdaság

Almunia: Európa képes megbirkózni a pénzügyi válsággal

Az eurózóna gazdaságai erősek, így képesek megbirkózni a mostani pénzügyi válsággal – fejtette ki Joaquin Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa. Azonban azt is megjegyezte, hogy az eurózóna tagországai között jelentősek az eltérések.

Almunia Pozsonyban Szlovákia euróövezeti csatlakozása alkalmából hétfőn elkezdődött kétnapos nemzetközi értekezleten mondott beszédet. A konferencián a várakozások szerint jelentős teret szentelnek a pénzügyi válság témakörének.

Almunia elmondta, hogy a kedvező makrogazdasági háttér a korábbi megrázkódtatások idején is megóvta az eurózónát, amely szerinte most is "erős pozícióban van ahhoz, hogy helytálljon a nehéz körülmények között." 

Almunia üdvözölte a washingtoni döntést, mindamellett leszögezte, hogy szerinte Európában nem ugyanaz a helyzet, mint az Egyesült Államokban, de hangsúlyozta, hogy az Európai Unió egyes tagországainak maguknak kell eldönteniük, hogy a pénzpiacok stabilizálása céljából hoznak-e a Washington által javasolt 700 milliárd dolláros mentőakcióhoz hasonló intézkedéseket. Almunia szerint a jelenlegi pénzügyi válságra a válasz a szabályok betartása, a felügyelet erősítése, a pénzintézetek esetében a hatékonyabb kockázatkezelés lehet.

Szlovákiával összefüggésben azt hangsúlyozta, hogy az országnak éberen kell ügyelnie az inflációra és védekeznie az inflációs kockázatokkal szemben. Szlovákia januárban válik az euróövezet tagországává.

Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke szintén az inflációs aggodalmakra figyelmeztetett, mondván, hogy az inflációs nyomás hatására Szlovákia letérhet a fenntartható gazdasági felzárkózás pályájáról az euró bevezetése után. Trichet szerint Szlovákiának folytatnia kell a reformokat, mérsékelnie a költségvetés hiányát és liberalizálnia a munkaerőpiacot.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.