2008. szeptember. 17. 10:47 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 17. 10:57 Gazdaság

Magyar nemzeti atomhulladék-tároló nyílik októberben

Várhatóan október első felében nyitják meg hivatalosan a Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolót, amely a Paksi Atomerőműből származó kis- és közepes aktivitású atomhulladék végső elhelyezésére szolgál – közölte Hegyháti József, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Non-profit Kft. (RHK) ügyvezető igazgatója.

A Bátaapátiban létesített Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló teljes befejezéséig a beruházás teljes költsége öt év alatt mintegy 38 milliárd forint, amit teljes egészében a Központi Nukleáris Pénzügyi Alap finanszírozott és finanszíroz.

A Nukleáris Pénzügyi Alapba azok a vállalkozások és intézmények fizetnek bizonyos összeget, amelyeknél radioaktív hulladék keletkezik. Az alapban jelenleg felhalmozott befizetések nagysága közel 115 milliárd forint, és a legnagyobb befizető a Paksi Atomerőmű Zrt. évi mintegy 23 milliárd forint összeggel.

Hegyháti József elmondta, hogy a Bátaapátiban lévő kis- és közepes aktivitású radioaktívhulladék-tároló teljes befejezése várhatóan 2010 után lesz lehetséges. Ezt követően várható, hogy a nagy aktivitású hulladékok végső elhelyezésének kérdése kerül előtérbe. Ehhez a Nyugat-Mecsekben terveznek felszín alatti kutatólabort létesíteni.

Az RHK az ideihez hasonlóan, jövőre is mintegy 16 milliárd forintos költségvetéssel számol. Ebben az évben a tárolók és a szervezet működtetése mintegy három milliárd forintba kerül. Közel egymilliárd forintot fordítanak a lakosság támogatására, a többi pedig a beruházásokat finanszírozza.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.