2008. szeptember. 15. 12:07 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 15. 12:04 Gazdaság

Hatvan éve nem volt ekkora bajban a brit gazdaság

A brit gazdaság már technikai recesszióban van, és jövőre is több mint másfél évtizedes mélyponton lesz, az állástalanok száma pedig 2 millió fölé emelkedik a Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) hétfőn kiadott friss – és meredeken rontott – előrejelzése szerint.

A CBI szerint a brit gazdaság nagy valószínűséggel a recesszió kezdeti szakaszában jár: bruttó kibocsátási értéke az idei harmadik negyedévben az előző negyedévről várhatóan 0,2 százalékkal csökken, és tovább 0,1 százalékos GDP-visszaesés jósolható a negyedik negyedévre.

A szövetség a 2008 egészére szóló brit GDP-növekedési prognózisát 1,7 százalékról 1,1 százalékra vette vissza, jövő évi előrejelzését azonban még súlyosabb mértékben, 1,3 százalékról 0,3 százalékra rontotta; ez 1992 óta a leglassabb éves növekedés lenne az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságban.

Mindeközben az éves összevetésű infláció a jelen negyedévben várhatóan 4,8 százalékon – a Bank of England számára előírt 2 százalékos cél csaknem 2,5 szeresén – tetőzik, jóllehet éppen a gazdaság gyengülése, valamint a nyersanyagárak csökkenése nyomán a CBI 2009-ben már gyors inflációcsökkenést vár. A szervezet hétfői előrejelzése szerint 2009 negyedik negyedévében az éves inflációs ütem már csak 2,3 százalék lesz, 2010-ben pedig komoly esély van arra, hogy a brit jegybank célszintje alá süllyed.

A CBI szerint jövőre a munkanélküliek száma átlépi a 2 milliós lélektani határt, átlagosan 2,01 milliós szinten tetőzve, ami 6,5 százalékos munkanélküliségi aránynak felelne meg.

A gyáriparos szövetség ebben a környezetben módot lát arra, hogy a Bank of England tavaszig 1 százalékponttal csökkentse jelenleg 5 százalékos alapkamatát; a CBI szakértői már novemberben, egy menetben fél százalékpontos enyhítést is elképzelhetőnek tartanak.

Nemrégiben a fejlett ipari térség gazdasági együttműködési és fejlesztési szervezete (OECD) is azt közölte, hogy új előrejelzése szerint a brit gazdaság már recesszióban van. A szervezet azzal számol, hogy a brit GDP-érték a harmadik negyedévben 0,3 százalékkal, a negyedikben 0,4 százalékkal csökken.

Alistair Darling brit pénzügyminiszter – általános piaci megdöbbenést keltve, és a fontnak meredek árfolyamveszteséget okozva – néhány napja egyenesen azt mondta: a brit gazdaság hatvan éve nem volt olyan rossz állapotban, mint most.

A brit statisztikai hivatal már a múlt hónap végén jelentette, hogy a brit gazdaság növekedése 63 negyedévi – vagyis csaknem 16 évi – megszakítatlan bővülés után leállt.

Nagy-Britanniát – a világ negyedik legnagyobb gazdaságát – a többi európai országnál messze nagyobb mértékben sújtja az amerikai nem elsőrendű – subprime – jelzálogadósi körből kiindult likviditási válság, főleg a lakossági ingatlanpiac megbénulása miatt.

A brit lakóingatlan-szektor finanszírozása ugyanis hasonló felépítésű, mint az amerikaié: tízmilliók tartoznak igen jelentős jelzálog-kötelezettségekkel a bankoknak, e hitelek fedezete maga az ingatlan, és a pénzintézetek egy része nem betétekből, hanem maga is nagybani piaci hitelekből finanszírozza hitelezését.

A brit ingatlanárak – az amerikai folyamathoz hasonlóan – többévi rendkívül meredek felfutás után most már nagy ütemben csökkennek: a legutóbbi országos felmérés 10 százalékos átlagos árzuhanást jelzett tizenkét havi összevetésben. Ez 1990 óta a legnagyobb éves lakóingatlan-áresés a brit piacon.

A legnagyobb brit jelzálogkölcsönző, a Nationwide igazgatója a múlt héten azt jósolta, hogy a brit ingatlanárak a tavaly őszi csúcshoz képest 25 százalékot is zuhanhatnak, mire elérik a mélypontot.

zöldhasú
Hirdetés