Brit bankok 90 milliárd fontos fedezetcserére készülnek
A Bank of England (BoE) által tervezettnél csaknem kétszer nagyobb névértékű, 90 milliárd fontig (176 milliárd dollárig) terjedő, jelzáloggal fedezett portfoliótömeget akarnak államkincstár-fedezetre cserélni a brit jegybanknál a brit kereskedelmi bankok.
A Bank of England három hete minden idők legnagyobb értékű, 50 milliárd fontos (98 milliárd dolláros) egyszeri nagybani hitelpiac-segítő fedezetcsere-akcióját jelentette be, oldandó a teljesen bedugult brit bankközi és lakossági hitelpiac bénultságát. A program alapján a kereskedelmi bankok a portfolióikban lévő, lakossági jelzálogkötelezettség-fedezetű pénzpiaci eszközeiket rövid futamú kincstárjegy-fedezetre cserélhetik a Bank of Englandnél. Erre ahhoz van szükség, hogy a nagybani – bankközi - hitelpiacon biztos, állami hátterű fedezettel indulhasson újra a kölcsönzés.
A nem elsőrendű – subprime – amerikai jelzálogadósi körből kiindult nagybani hitelpiaci válság miatt ugyanis a bankközi likviditáspiac szinte kiszáradt, mivel a bankok egymásról sem tudják, hogy melyiküket milyen mértékben sújtja e befektetési termékek értékvesztése, és a bizalomhiány miatt jó, teljesítő kötelezettségeket tartalmazó portfoliókat sem fogadnak el egymástól kölcsönfedezetként.
A visszatartott nagybani likviditás jelentősen emeli a finanszírozási költségeket – a nagybani likviditási ellátás fő mérőszáma, a három hónapos londoni bankközi kamatláb (LIBOR) csaknem egy teljes százalékponttal a jelenleg 5 százalékos brit jegybanki alapkamat fölé ment –, ami a lakossági piacra is átszűrődik, emelve a kiskereskedelmi kölcsöntermékek árait.
A pénteki Financial Times banki forrásokból származó értesülése szerint a kereskedelmi bankok összesen 80-90 milliárd font névértékű, jelzálog-kötelezettségekkel fedezett pénzpiaci eszköztömeget akarnak kincstárjegy-fedezetre cserélni a brit jegybanknál, vagyis csaknem a kétszeresét a Bank of England eredeti csomagjában szereplő összegnek. A BoE már korábban jelezte, hogy nem zárkózik el az összeg emelésétől, ha erre igény mutatkozik.
A londoni gazdasági napilap forrásai szerint a bankok már a nagy hitelminősítőkkel tárgyalnak arról, hogy miként strukturálják a fedezetcsere-ügyleteket a lehető legjobb, "AAA" kockázati besorolás elnyerése végett. A Bank of England a program meghirdetésekor közölte, hogy csak brit, illetve európai uniós, 2007 végéig kibocsátott jelzáloghitelekkel fedezett, magas – lehetőleg "AAA" – besorolású eszközöket fogad el a csereügyletekhez, amerikai kibocsátású jelzálog-fedezettel egybecsomagolt pénzpiaci befektetési konstrukciókat nem.
Mervyn King, a brit jegybank kormányzója a hét közepén, a Bank of England új inflációs jelentését közzétéve elismerte, hogy a nagyszabású fedezetcsere-program ellenére továbbra is feszes a hitelpiaci helyzet, és ez a legvilágosabban az ingatlanpiacon mutatkozik. Szavai szerint a kereskedelmi ingatlanok árai tavaly nyár óta átlagosan 16 százalékkal zuhantak, és most már a lakóingatlan-árak is esnek.
Ezt már független londoni elemző házak is kimutatták. A Hometrack, az egyik legnagyobb londoni ingatlanpiaci kutatócsoport április végi jelentése szerint az átlagos nagy-britanniai lakóingatlan-érték jelenleg 173 100 font, 1500 fonttal (490 ezer forinttal) kevesebb, mint egy évvel ezelőtt.
A globális hitelválság tavalyi kezdete óta most először csökkent valamely vezető brit lakóingatlan-árindex éves összevetésben. Az Ernst & Young könyvvizsgáló cég ITEM Club nevű gazdaságelemző központjának minap közzétett legújabb előrejelzése szerint a brit lakásárak a következő két évben akár 10 százalékot is zuhanhatnak, és 40 százalékkal eshet az új lakásba költözők száma.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.