Arra hivatkozott az egyetem, hogy a volt vezérkari főnök olyan kijelentéseket tett, amelyek árthatnak a hadsereg jó hírnevének.
„Nyilvánvalóan politikai utasításra, azonnali hatállyal kirúgták Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről. Altábornagy úr 2021 óta tanított tiszteket és tiszt jelölteket, havi bruttó 150 ezer forintért az egyetemen. Most csütörtökön is órát tartott volna” – írta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán.
Magyar Péter bejegyzése szerint a kirúgást hivatalosan nem azzal indokolták, hogy Ruszin-Szendi Romulusz kiállt a Tisza Párt mellett. A szerepvállalása miatt bírálták őt a volt parancsnokok és vezérkari főnökök is.
Ruszin-Szendi Romulusz a Tisza Párt kongresszusán azt mondta, felkészült arra, hogy kongresszuson elmondott beszéde után ő lesz „a legrosszabb, a legkövérebb altábornagy”, de szerinte az állomány tudja, hogy igaza van. Hosszan sorolta a hadsereg problémáit, de felvázolta a lehetséges megoldásokat is.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem az ügyre reagálva azt közölte, hogy Magyarországon az NKE egyedülálló szerepet tölt be a katonai, közigazgatási, rendészeti, nemzetbiztonsági, valamint nemzetközi és európai közszolgálati felsőoktatás területén, ezért az intézménynek és a dolgozóknak is kiemelt a felelőssége.
„Az NKE közalkalmazottjaira ebből kifolyólag fokozott felelősségi szabályok irányadók, s fokozottan tartózkodniuk kell minden olyan magatartástól, amely hátrányosan érintheti e szervek társadalmi megítélését, hiszen az NKE feladata a köz szolgálatára élethivatásukként tekintő fiatalok megszólítása, képzése és jövőbeni feladataikra történő felkészítése”.
Az egyetem szerint „a fokozott társadalmi felelősségnek megfelelően” speciális szabályokat kell alkalmazniuk a közalkalmazotti jogviszony megszüntetése esetén is. „Ennek alapján a közalkalmazott jogviszonya felmentéssel megszüntethető, ha a munkahelyén vagy azon kívül olyan magatartást tanúsít, amely az egyetem, a közigazgatási szervek, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek vagy a Magyar Honvédség, illetve ezek vezetőinek jó hírnevét vagy társadalmi megítélését hátrányosan befolyásolhatja.”
Hozzátették: Az egyetem foglalkoztatottja részérő az olyan magatartás, amely e fentieket sérti, ártalmas mind a Magyar Honvédségre, mind pedig az Egyetemre és a tisztképzésre egyaránt.
Az NKE szerint Ruszin-Szendi Romulusz 2025. február 15-én, nyilvános rendezvényen a Magyar Honvédségről és annak vezetéséről egyértelműen olyan kijelentéseket tett, amelyek kifejezetten alkalmasak különösen a Magyar Honvédség jó hírnevének csorbítására és társadalmi megítélésének hátrányos befolyásolására, továbbá a Magyar Honvédségbe vetett társadalmi bizalom csökkentésére. Az NKE kutatójaként, kiemelten magas rangú és beosztású volt katonaként olyan kijelentéseket tett nyilvánosan, amelyek hátrányosan érinthetik az NKE egyik meghatározó feladatát, a honvéd tisztképzés hatékonyságát, s csökkenthetik a kedvet a katonai, illetve egyéb más hivatásos pálya iránt.
Az egyetem szerint Ruszin-Szendi Romulusszal szemben fennáll a fentiek szerinti felmentési ok, ezért a közalkalmazotti jogviszonyát az egyetem február 21. napjával felmentéssel megszüntette.