Az ipari termelés 1,8 százalékkal csökkent egy év alatt
Az ipari termelés júliusban 1,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva munkanaphatástól megtisztítva, míg korrekciók nélkül 0,6 százalékkal emelkedett – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Az előző hónaphoz képest az ipari termelés szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazítva 0,2 százalékkal csökkent. Az adatok megegyeznek az előzetesen közöltekkel. A közlemény szerint a termelés volumene az év első hét hónapjában 4,9 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Az első hét hónapban az ipari export 7,1 százalékkal, júliusban pedig 0,3 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az ipar január-júliusi belföldi értékesítése összességében 1,8 százalékkal, júliusban 0,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az ipari termelés az idén júniusban 0,3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlan adattal.
Az ipari termelés tavaly júliusban 12,1, munkanaphatástól megtisztítva 9,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a 2007. júniusi szintet a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index alapján 1,4 százalékkal haladta meg. A KSH szerint a júliusi exportértékesítés lassulása elsősorban a nagyvállalati körben figyelhető meg. Az év hetedik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel egyharmadát képviselő villamos gép, műszer gyártásának exportvolumene 7,2 százalékkal mérséklődött, részben a nyugat-európai dekonjunktúra következményeként. Ezzel szemben a feldolgozóipari export több mint egynegyedét adó járműgyártás jelentősen, 12,1 százalékkal növelte külpiaci eladásait.
Az ipar január-júliusi belföldi értékesítése összességében 1,8 százalékkal, júliusban 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első hét hónapjában 0,8 százalékkal csökkentek, részben a belföldi értékesítésben legnagyobb súlyú élelmiszeripar visszaesése miatt. A feldolgozóipar hazai eladásai júliusban kismértékben, 0,6 százalékkal emelkedtek.
Az idén júliusban a feldolgozóipar termelése 0,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A csekély súlyú bányászat kibocsátása 18,4 százalékkal, a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátásé 4,1 százalékkal haladta meg a tavalyi bázis szintjét.
A jelentősebb súlyú feldolgozóipari ágazatok közül legnagyobb mértékben, 9,1 százalékkal a feldolgozóipari termelés egyötödét képviselő járműgyártás termelése nőtt júliusban, elsősorban az export kedvező alakulásának köszönhetően.
A feldolgozóipari termelés közel egytizedét adó fémalapanyag, fémfeldolgozási termék gyártásának volumene 6,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit, amihez nagyrészt a fémfeldolgozási termékek átlagon felüli termelése járult hozzá a KSH szerint.
Az adatok szerint mérsékeltebb, 5,6-1,4 százalékos volumenbővülés figyelhető meg a gumi-, műanyag termék, a nem fém ásványi termék, valamint a gép, berendezés gyártásában is.
A feldolgozóipari termelés közel egynegyedét adó villamos gép, műszer gyártása 4,8 százalékkal visszaesett, elsősorban a híradás-technikai fogyasztási cikkek iránti keresletcsökkenés következtében.
Az előző hónapokhoz hasonlóan a feldolgozóipari termelés több mint egytizedét adó élelmiszer, ital és dohány gyártása 5,9 százalékkal mérséklődött. Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 26,1 százalékkal a textília, textiláru gyártása maradt el az egy évvel korábbitól.
Júliusban a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 3,7 százalékkal nőtt 2007 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 4,1 százalékkal, az új belföldi rendelések kisebb mértékben, 1,9 százalékkal emelkedtek. Az összes rendelésállomány 10,3 százalékkal haladta meg az előző év szintjét.
Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első hét hónapjában 0,1 százalékos létszámcsökkenés mellett 4,9 százalékkal magasabb volt, mint 2007 azonos időszakában.
Az előző év azonos időszakához képest Magyarország területi egységei közül az ipari termelés 2008 első hét hónapjában a legnagyobb mértékben, 7,7 százalékkal Közép-Magyarországon bővült. Stagnálást Észak-Magyarországon, 1,7 százalékos volumencsökkenést pedig a Dél-Alföld régióban regisztrált a KSH.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.