2008. augusztus. 08. 13:57 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 08. 13:55 Gazdaság

Kína öt éven belül vonzóbb befektetési célpont lesz mint az USA

Kína az elkövetkező öt évben várhatóan megelőzi a vállalati befektetések szempontjából jelenleg elsőszámú célpontnak számító Egyesült Államokat. Az európai gazdaságok a várakozások szerint vonzóak maradnak a befektetők szemében: az Egyesült Királyság megtartja igen erős helyzetét elsősorban pénzügyi szolgáltatási területen– állapítja meg a KPMG legfrissebb tanulmánya. Magyarországnak a magas szállítási költségek miatt várhatóan földrajzi elhelyezkedéséből származhat előnye.

A felmérésről
A KPMG vállalati befektetési tervekről készített nemzetközi felmérésében 15 nagyobb gazdaság több mint 300 legnagyobb multinacionális vállalatának vállalati befektetési stratégáit kérdezték meg, hol terveznek befektetést az elkövetkező 12 hónapos és 5 éves időszakban. Érdeklődtek tőlük arról is, mely országokat látják ma, illetve melyeket várják 2013-14-re dominánsnak szektorukban.
László Csaba, a KPMG adópartnere szerint a kelet-közép-európai régió némileg visszaszorulhat e globális befektetési versenyben. Ennek egyrészt régión kívüli okai vannak, a BRIC országok növekedési lehetőségeivel ugyanis nehezen lehet versenyezni. Másrészt a régióban az elmúlt 10-15 évben olyan egyszeri, nem megismétlődő befektetési lehetőségek voltak, amelyekkel még egyszer nem lehet számolni. Ilyen például az EU-csatlakozáshoz köthető piacnyitás vagy a tömeges privatizáció.

A gazdasági növekedés üteme is némileg lassulni fog. László Csaba szerint ezek a tényezők Magyarországon is érvényesek, ezért a versenyképességünk javítását kell szem előtt tartani. Némileg átrendezheti a képet, ha a tartósan magas olajár, illetve a szállítási költségek miatt a fő piacokhoz való közelség fontossága ismételten megnövekszik – hangsúlyozta.

A befektetési terveikről megkérdezett vállalatok által adott válaszok alapján az derült ki, hogy az Egyesült Államoktól, Japántól, Szingapúrtól és az Egyesült Arab Emírségektől komoly tőkeáramlás mutatkozik Brazília, Oroszország, Kína és India irányában (BRIC). Kína a megkérdezett vállalatok 24 százalékától várhat jelentős befektetést 2013-14-re az idei 17 százalékhoz képest. Oroszország erre az évre 12 százalékkal, majd öt év múlva 19 százalékkal, Brazília pedig idén 10 százalékkal, majd öt év múlva 14 százalékkal számolhat.

India befektetésekből való részesedése bővül várhatóan a legnagyobb arányban (8-ról 18 százalékra). 2013-14-ig a megkérdezett termelővállalatok 25 százalékától számíthat befektetésre a termelési szektorban. A felmérés szerint a beruházó vállalatok kétharmada ezekkel a beruházásokkal jelenne meg először az országban.

Ezzel ellentétben az USA befektetésekből való részesedése 4 százalékkal, 23 százalékra csökken. Bár ez továbbra is a globális befektetések igen nagy arányát jelenti, az USA így várhatón Kína mögé kerül. Várakozások szerint az USA a bányászat, ipari termelés és informatika-távközlés területén is elveszíti vezető szerepét és Kína veszi át a helyét.

A BRIC-gazdaságok befektetésekből való részesedés tekintetében várhatóan megelőzik ugyan az európai gazdaságokat, ez azonban csak a BRIC-országok különösen jó teljesítményének köszönhető. Az Egyesült Királyság, Spanyolország és Olaszország a külföldi befektetések növekedésére, Németország pedig jelenlegi részesedésének fennmaradására számíthat.

A felmérés szerint az Egyesült Királyság továbbra is az egyik legnépszerűbb befektetési célpont marad, a befektetésekből való részesedése várhatóan 3 százalékkal, 17 százalékra növekszik. Az Egyesült Királyságban hagyományosan erős pénzügyi szolgáltatások területén a globális befektetések tekintetében az ország a második helyről az Egyesült Államokkal holtversenyben az első helyre kerülhet.

zöldhasú
Hirdetés