Hazánk a harmadik legjobb befektetési célország
Ipari és logisztikai beruházások számára az öt legjobb európai helyszín közül három az új EU-tagországokban van – derül ki a Cushman & Wakefield nemzetközi ingatlanügynökség most kiadott, kétévente megismételt tanulmányából.
Az európai ranglistán most is Belgium az első helyezett, csakúgy, mint két évvel ezelőtt. A második helyezett Hollandia, a harmadik Magyarország, majd Csehország és Lengyelország a sorrend.
Az előző, 2006-os felmérésben Belgiumot Franciaország, majd Hollandia követte, utána Csehország a negyedik helyen, Lengyelország akkor is az ötödik helyen szerepelt, Magyarország a hetedik helyet kapta.
A mostani felmérésben 25 európai ország szerepel, az előzőben csak 15 volt. A rangsort a költségek és az előnyök súlyozásával alakítják ki a nagy nemzetközi cég szakértői, figyelembe véve egyebek közt az ingatlanbérleti díjakat, a munkaköltséget, a közlekedés helyzetét, a fő piacok közelségét vagy távolságát, a lakosság sűrűségét.
A keleti területek vonzereje nő, mindazonáltal továbbra is a Nagy-Britannia, Belgium, Hollandia, Franciaország, Németország tengelye adja Európa fő gazdasági erejét, és ezért ezentúl is a legnagyobb európai ipari-logisztikai piac – írták a szakértők.
A jövőben azonban új fejlemények szerepet játszhatnak az európai stratégiai helyszínválasztási térkép átírásában. Ezek között a cég elemzői elsősorban a lengyelországi, gdanski kikötő és a romániai, konstancai kikötő kiépülését említették, megjegyezve, hogy Konstanca (Constanta) fontos szállítási kapcsolatnak ígérkezik Európa és Kína között. A mostani felmérésben Románia a 13. helyezést kapta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.