Panaszkodnak a gyorskölcsönökre, félrevezetik az ügyfeleket
A kis összegű, rövid futamidejű kölcsönöket kínáló pénzügyi intézmények üzletkötői számos esetben igyekeznek megtéveszteni az ügyfeleket a tényleges hitelteherrel kapcsolatban – derül ki a PSZÁF panaszstatisztikáiból. A felügyelet azonban – törvényi szabályozás híján – tehetetlen.
A PSZÁF-ellenőrzéseken csak a kézzelfogható dokumentumok révén tudják ellenőrizni ezeket a pénzintézeteket, márpedig a piacon lévő három cég – a Provident, az Athlon és a KáPé - kínosan ügyel arra, hogy közléseik megfeleljenek a hivatalos előírásoknak – mondta a Napi Gazdaságnak Binder István, a felügyelet szóvivője.
A napilap szerint ugyanakkor a teljes hiteldíjmutatóról (thm) szóló rendelet az érintett cégek esetében nem ad pontos képet, mivel a thm csak az egy évet meghaladó futamidejű, havi törlesztéses kölcsönök esetében pontos mutatószám. A PSZÁF ezért korábban úgy foglalt állást, hogy a thm mértéke önmagában nem minősíthet egy kölcsönt feltűnően értékaránytalannak, ezt ugyanis csak a bíróságok mondhatnák ki szigorúan egyedi esetekben.
A lap emlékeztet: az állampolgári jogok országgyűlési biztosa kezdeményezte, hogy a törvény tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak minősítse a jegybanki alapkamat mértékének tízszeresét meghaladó költségű kölcsönnyújtást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.