2008. június. 09. 06:15 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. június. 16. 12:04 Gazdaság

Befektetési tanácsok június második hetére

Az elmúlt hét második felére ismét optimista hangulat uralkodott a piacokon. Ezt azonban az elkövetkező időszakban beárnyékolhatja az egyre erősödő inflációs nyomás, amely kamatemelésekhez vezethet, ami a feltörekvő országok, de különösen Magyarország számára jelentene gondot. E heti összeállításunkból megtudhatja, mi várható a pénzpiacokon és milyen befektetési lehetőségekre érdemes odafigyelni.

Az elmúlt napokban a korábban kissé pangó piac megélénkült, aminek az oka az lehet, hogy az USA gazdaságáról megjelenő adatok vegyes képet mutatnak. Míg a hét elején a múlt heti – a gazdaság recessziós állapotát alátámasztó – adatok negatív irányba mozgatták a piacokat, a hét második felére a foglalkoztatási adatok már optimista hangulatot teremtettek.

Ezekre a hírekre, adatokra a feltörekvő piacok is komoly mozgásokkal reagáltak. Közben az olaj ára, valamint a vezető devizák árfolyama is szélsőségesebb mozgásokat produkált, mint a korábbi időszakban. A dollár egyértelműen erősödik az euróval szemben.

Devizapiac

A devizapiaci eseményeket ismét a makrogazdasági számok határozták meg. Az amerikai gazdaságot érintő adatok különös jelentőségűek, hiszen a növekedés és a pénzügyi stabilitás kérdései igen kiélezetten jelentkeznek a tengeren túli gazdaságban.


Az euró/dollár beszűkülő trendbe került, ami a dollár további erősödését vetíti előre (egy-két hónapos időtávon). Ez rövidtávon nem jelent sok támpontot, mivel a héten a napi szintű mozgások felerősödtek. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke beszédében a kamatdöntést kommentálva azt sejtette, hogy a továbbiakban már kamatemelés jöhet. A Bank of England – ahol szintén nem változtattak a kamaton – ezzel szemben egyenesen azt közölte, hogy ma még (!) nem emel a kamatszinten. Ezek hatására – és az eddigieknél kedvezőbb munkaerő-piaci adatoknak köszönhetően – a dollár erősödött az euróval szemben. Az 1,54-es szint azonban ismét megálljt parancsolt a dollárnak, így a következőkben inkább a dollár gyengülésére számítunk. Az oldalazásból viszont feltehetőleg a dollár erősödésével tör ki a jegyzés, de ma még a kitörés idejét nem tudjuk megmondani.

A fent említettek szerint a vezető jegybankok minden bizonnyal már a kamatok emelése felé fognak lépni, ami igencsak rossz irány a feltörekvő piacok számára, hiszen az inflációs nyomás a feltörekvőknél is egyre komolyabb gondokat okoz, ami miatt egyébként is a kamatok emelésére lenne szükség. Ezért nem csoda, hogy ebben a helyzetben a különösen sérülékeny hazai piac is megsínyli a változásokat. Péntekre a forint euróval szembeni jegyzése már stabilan 245 fölé került, miután hétfőn még csak 241 forintot kértek egy euróért.



A gyengülés mögött fundamentális oldalról tehát a befektetői klíma negatív változása áll, de nyomás alá helyezi a forintot az is, hogy a korábban kiütött opciók által generált vételi oldal erősen meggyengült, így az eladók kerültek túlsúlyba.

A forint piacán tehát további gyengülés lehet, de ennek biztosan korlátot fog szabni az, hogy a 240-es szint közelében devizahiteleiket forinthitelekre konvertáló befektetők most ismét fordítanak pozíciójukon, ami forintvételeket generál – rövid időn belül és rövid ideig. Így 248-nál gyengébb forintra nem számítunk egy hetes kitekintésben.

Ajánlásunk tehát az euró/dollár tekintetében euró vétel, míg a hazai piacot illetően inkább kivárás, de ha a 248-as szintet elérjük, akkor el lehet kezdeni ismét építeni a forint long pozíciókat.

Kötvénypiac (Oldaltörés)


A kötvénypiac is reagált arra, hogy a jegybankok változatlanul hagyták a kamatszintet. Ennek az a következménye, hogy a hét elején még enyhén csökkenő tízéves bundhozamok újra 4,55 százalék fölé emelkedtek. A tengerentúlon is hasonló helyzet alakult ki; a tízéves államkötvények hozama így ismét 4,00 százalék fölé került.

A trend tehát változatlan, a március közepe óta tartó hozamemelkedés tovább tart. Ez viszont a feltörekvő piacok számára ismét nem jó jel, mert a hozamok emelkedése együtt járhat a devizák gyengülésével. Ez azért nagy probléma, mert a feltörekvő gazdaságok – különösen Kelet-Közép-Európa feltörekvői – a devizáik erősítésével próbálnak úrrá lenni az importált infláción, amit az olaj és a mezőgazdasági árak emelkedése okoz. Így egyszerre kerülhetnek nehéz helyzetbe, mert a kamatok emelésével tovább nem erősödhet a devizájuk, miközben további kamatemeléseket kell majd végrehajtaniuk az infláció fékezésére. Ez a magas gazdasági növekedésű országokban még nem jelent nagy gondot, mert a növekedés lassulásával is gyorsabb marad a növekedés, mint Európa egészében, azaz a konvergencia folytatódik.

A hazai piacra ez sajnos nem érvényes. Itthon a kamatok jelentősebb emelése – ami már így is a térség legmagasabbja – a gazdasági növekedést nullára olvaszthatja, miközben az infláció is a legmagasabbak között marad. Ez a stagflációs állapot viszont nehezen szüntethető meg, általában elhúzódó folyamatként jelenik meg a gazdaságban és felszámolása jelentős áldozatokkal jár.


Az ábrán a pénteki adatok még nem láthatók, de a 3 és 5 éves kötvényhozam reggel átlépte a 10 százalékos szintet (10,25 százalék körül mozog), míg a 10 éves papír hozama 9 százalék felett járt. A reggeli hozamugrást már 10-20 bázispontos csökkenés követte, de a helyzet korántsem biztató!

Az ábrán ez úgy lenne látható, hogy a korábbi lokális maximumok fölé mentek a hozamok, ami lassan már kísértetiesen kezd emlékeztetni a fejlett piacokon kialakult emelkedő trendre, csakhogy meredekebben és magasabb szintekről indulva. Ma kivárást javasolunk, de aki végbefektetőként kíván állampapírokat vásárolni, annak azt ajánlhatjuk, hogy a 3-5 éves papírokat 10 százalék feletti hozam mellett vásárolja meg.

Részvénypiac (Oldaltörés)


A részvénypiacok is hektikusan alakultak a héten, de itt azt láttuk, hogy a hét végére az amerikai indexek már emelkedtek a kedvező makrogazdasági adatoknak köszönhetően. Az, hogy meddig tart a lelkesedés, ma még nem látszik, de úgy gondoljuk, hogy az oldalazás – ha időszakonként különböző mértékű volatilitás mellett is – tovább folytatódik.



Ajánlások
Állampapírpiac:
Hazai: 3-5 év - vétel (lejáratig megtartva)
Fejlődő piacok: eladás
Vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
Oroszország, Brazília: tartás
Hazai részvénypiac: kivárás
Befektetési alapok:
Oroszország, Brazília alapok: tartás
A hazai piac sem viselkedett másként, de itt még az emelkedő napokon sem alakul ki magasabb forgalom. Az emelkedés mértéke is kisebb, mint a feltörekvő piacok átlaga. Így kivárást javasolunk a hazai részvénypiac egész tekintetében.

A feltörekvő piacokon az általunk már hetek óta favorizált piacok (orosz, brazil) is „berezonáltak” a héten, hiszen az olajár csökkenése érzékenyen érinti mindkét tőzsdét. Miután azonban az USA részvénypiacai felfelé vették az irányt és az olaj ára is emelkedett, itt is megfordult a trend és masszív emelkedést láthattunk ismét. A továbbiakban is ezeket a piacokat tekintjük a legjobb befektetési célpontnak, de megvan az esélye annak, hogy a negatív trendben felülteljesítés mellett is negatív hozamokat fognak produkálni. Ajánlásunk tehát tartás.


Fürjes Szabolcs
zöldhasú
Hirdetés