2008. június. 04. 15:53 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. június. 04. 14:38 Gazdaság

Nem tejelnek jól: tiltakozás az alacsony felvásárlási árak ellen

A magyar szarvasmarha-tenyésztők csatlakoznak az alacsony tejfelvásárlási árak miatt indult nyugat-európai tiltakozó mozgalmakhoz; erről döntött a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) Szarvasmarha-tenyésztők Országos Választmánya szerdai budapesti ülésén. A csatlakozás módjáról később határoz a választmány.

Tehenek a hegyi legelőn. Az árak lent maradtak
© hvg.hu
Tóth István, a MOSZ titkára elmondta, hogy néhány hónapos növekedést követően az utóbbi hónapokban, illetve hetekben jelentős mértékben, mintegy 20 forinttal csökkent a tej felvásárlási ára. A felvásárlók jelenleg már csak 80 forintot, de van ahol ennél is kevesebbet fizetnek egy liter tejért.

A MOSZ titkára jelezte: véleményük szerint az árcsökkenést az Európai Unió hibás döntése okozta, a tejpiaci zavar annak köszönhető, hogy a bizottság április 1-jétől felemelte a tagországok tejkvótáját 2 százalékkal. Úgy vélte, erre nem volt szükség, mert tejhiány gyakorlatilag csak Olaszországban volt.

Tóth István sérelmezte azt is, hogy Magyarország az unióban megszavazta a tejkvóta-emelést, holott az a magyar termelőknek nem állt érdekükben. Így végül is a magyar agrártárca is hozzájárult ahhoz, hogy a magyar tejtermelők jelenleg kevesebbet kapnak árujukért, mint néhány hónappal ezelőtt.

Németországban a termelők már egy hete tiltakoznak az alacsony felvásárlási árak ellen, az országos demonstráció keretében – a szállítási bojkott mellett – gazdák ezrei vontak blokádot tejüzemek köré. A német termelőket már korábban támogatásukról biztosították Ausztria, Belgium, Luxemburg, Svájc, Hollandia és Franciaország egyes területeinek tejtermelői.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.