Alpesi tej
Nem tombol a futball-láz a foci-Eb-t rendező Ausztriában és Svájcban, de a felkészülés mindenütt hibátlan. Jegyeket már csak óriási felárral lehet szerezni, a stadionokat adó városok lakói pedig a menekülés útját tervezik.
hvg |
A bajnokság közös rendezési jogát 2002-ben elnyert két alpesi országnak négy-négy, egyenként minimum 30 ezer nézőt befogadó stadionnal kellett készülnie. Teljesen új sportarénát egyedül a karintiai fővárosban, Klagenfurtban kellett felhúzni, így lett az 1960-ban épült és lebontott létesítmény utódja a Hypo Arena. A Wörthi-tó partján álló, csupa fém-üveg stadion 66,7 millió eurós költségén a központi és a tartományi kormány, valamint a klagenfurti önkormányzat osztozott. Okulva abból, hogy a kiemelt nemzetközi sporteseményekre felhúzott létesítmények - mint például a 2004-es olimpia után Athénban - kihasználatlanok maradhatnak, az osztrákok Klagenfurtban, Innsbruckban és Salzburgban is mobil tribünökkel teljesítették az UEFA kapacitás-előírásait; az Eb-t követően a lelátókat visszabontják, Klagenfurtban például 12 500 férőhelytől szabadulnak meg.
hvg |
A bécsi Práterben található stadionhoz öt megállóval meghosszabbítva kihozták az U2-es metrót, s teljesen új, Disneylandre emlékeztető bejáratot emeltek a szomszédos vurstlihoz. Ez utóbbi építész körökben komoly vitákat kavart, többen a jó ízlést keresték a 20. század elejét imitáló, hamis ablakokkal, aranyszoborral, műcégérekkel díszelgő falazatban. A közeli óriáskerék tövében, a bécsi vásárvárosban egyfajta kibővített diákszállás épült, ahol háromezren alhatnak majd hálózsákokban, igénybe vehetik a tisztálkodóegységeket, költhetnek a büfékben. A városi kempingben 38 euróért lehet aludni. Egyebek mellett ezzel magyarázzák az idegenforgalmi szakemberek, hogy az osztrák fővárosban még bőven vannak szabad helyek a négy- és ötcsillagos szállodákban. A másik három osztrák helyszín nem panaszkodik, náluk a június amúgy is hagyományosan csúcsszezon.
Svájcban új stadiont nem kellett építeni. A városok a legkülönbözőbb trükkökkel finanszírozták a felújításokat, bővítéseket, Genf például beemelte azokat a költségvetésébe, nehogy időrabló népszavazást kelljen tartani róluk. Bernben 350 millió frankért már 2001-2005 között újjáépült a Wankdorf stadion - ahol 1954-ben Magyarország az NSZK-val szemben elveszítette a világbajnokság döntőjét -, itt most csak a nézőteret kellett növelni.
Ausztria a szurkolókkal és családtagjaikkal, a 10 ezres újságírócsapattal közel 2 millió látogatóra számít, Svájc ennél merészebb, akár 5 millió érkezőt is el tud képzelni. Ennek érdekében szállásbörzét nyitott az interneten, azaz az érdeklődők svájci magánházaknál is a szállodáknál olcsóbb lakhatási lehetőséghez juthatnak. Az autóinváziót elkerülendő a meccsekre látogatók érvényes menetjegyükkel mindkét országban ingyen használhatják a városi tömegközlekedést, és Svájcban az Eb idején a taxik szabadon átléphetik a számukra különben tilos kantonhatárokat.
hvg |
A szurkolói övezetek segítenek az indulatok kordában tartásában is - mutatják a német tapasztalatok. Mindkét ország rendőri erői boldogok, hogy az angolok nem jutottak el az Eb-re, így ugyanis agresszívnek tartott közönségük is otthon marad. Az egymással együttműködő osztrák és svájci rendőrség összesen csaknem 2 ezer európai futballhuligán fényképes adatait gyűjtötte be, de jönnek az érintett országok nyomozói is, akik segítenek kiemelni a rendbontókat a tömegből. A stadionok mindenütt 3 órával a kezdés előtt megnyílnak majd, hogy legyen idő a nézőket alaposan átvizsgálni. Svájcban a május 2-ai, bázeli és berni szurkolói randalírozás hatására szélsebesen törvényt fogadtak el, aminek alapján a huligánokat gyorsított eljárással lecsukhatják.
Ausztriában 7 ezer rendőr nem veheti ki a szabadságát júniusban, de nem csak ők lesznek bevetésen. Biztonsági magáncégek is munkába állnak, s ha kell, német rendőrök segítik ki az osztrákokat. Svájc elsősorban a saját rendőrségére épít, de lehetőséghez jutnak leszerelt svájci gárdisták, akik korábban a Vatikánt őrizték, s jönnek német és francia kisegítők is. Svájcban arra is ügyeltek, hogy illemtani gyorskiképzést kapjanak a vendéglátósok, és az örömlányokat is felkérték, hogy vegyék elő legjobb modorukat. Ausztria a sportesemény idejére visszaállítja a határellenőrzést, a stadionok környékéről kitiltja a polgári légi forgalmat, és együtt védi a közös légteret.
Az Eb gazdasági hasznából nagy szeletet hasíthatnak ki maguknak a legújabb tévéket kínálók, különösen, hogy Ausztriában az állami tévé nagy felbontású (HD) minőségben sugározza a mérkőzéseket. Dörzsölik a markukat a focitrikók, -cipők, -labdák forgalmazói vagy a fogadóirodák, s készülnek a szállodák és a vendéglők is. Velük örül a két állam, amely a megnövekedett fogyasztás adóbevételeiből részesedik. Az igazi nyertes viszont az UEFA: övé a televíziós közvetítések 1,25 milliárd frankot érő joga, ő szakít a szponzorálásból 400 milliót, a cégeknek adott jegyek után még 180 milliót. Főleg a svájciak találják irritálónak, hogy a belépőjegyekből 3 százalék jár az UEFA-nak, amely ráadásul nagyon szűken mérte a névértéken 70-150 frankos tiketteket. A tornára szóló belépők 38 százalékát az Eb-n részt vevő országok futballszövetségei kapták, a hivatalos szponzorok, nemzeti támogatók, televíziós partnerek 14 százalékhoz jutottak, céges ajándékra 8 százalék ment el, és 3 százalék jár a VIP-vendégeknek - például osztrák és svájci politikusoknak -, 1 százalék pedig a stadiontulajdonos városoknak. A szabadpiacra így alig több mint egyharmad jutott, és azok is főleg sorsolás útján keltek el. Emiatt virágzik a másodlagos kereskedés, az internetes alkuszok a döntő legjobb helyeiért már 5 ezer eurót is elkérnek.
Igaz, a helyiek nem is nagyon tolonganak. A közvélemény-kutatások alapján az osztrákok felét teljesen hidegen hagyja a készülő nagy rendezvény, további 20 százalékukat pedig egyenesen idegesíti. Sokan készülnek az Eb idején szabadságra, menekülnek a városokból. Svájcban sem jobb a helyzet, az egyik megfigyelő "alvó futballnemzetnek" nevezte honfitársait, azt remélve, hogy az első összecsapás náluk is felébreszti a világ kedvenc játéka iránti szenvedélyt.
FÖLDVÁRI ZSUZSA / BÉCS